Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jest wiele gatunków roślin, które śmiało możemy posadzić na balkonie już w marcu. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na prognozy pogody, gdyż długotrwałych nocnych przymrozków mogą nie znieść najbardziej wytrzymałe odmiany. Za oknami jednak coraz cieplej, a temperatura w wielu regionach również w nocy pozostaje już na plusie, a więc śmiało możemy ozdobić nasz balkon roślinnością. Jaką? Podpowiadamy.
Bratki czy też inaczej fiołki ogrodowe najlepiej prezentują się w miesiącach wiosennych, gdyż właśnie wtedy przypada ich okres kwitnienia. Zanim jednak posadzimy je na balkonie, zakupione kwiaty warto przez kilka dni zahartować, czyli początkowo wystawiać je na zewnątrz na maksymalnie kilka godzin. Później bez obaw możemy je przesadzić do balkonowych donic i ustawić najlepiej w lekko zacienionym miejscu. Fiołki nie lubią upałów, więc lepiej nie narażać ich na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Są to rośliny, które zazwyczaj przekwitają już w maju, choć niektóre odmiany mogą cieszyć oko aż do jesieni. Przy zakupie należy wziąć dodatkowo pod uwagę, że fiołki to kwiaty krótkowieczne - zazwyczaj roczne lub dwuletnie.
Prymulki bezłodygowe, czyli pierwiosnki są dostępne nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale i w wielu popularnych marketach. Lubią chłodniejsze, ale nie mroźne temperatury, więc możemy posadzić je na balkonie już wczesną wiosną. Ich pielęgnacja nie jest trudna. Jedyna kwestia, o której należy pamiętać, to regularne podlewanie. Ziemia musi być bowiem stale wilgotna. Najlepiej prymulki podlewać jest jednak rano, gdyż mokre podłoże jest bardziej podatne na przemarzanie w nocy.
Oryginalny wygląd tych kwiatów sprawia, że bardzo chętnie sięgamy po nie w okresie wiosennym. Najczęściej spotykaną odmianą są szafirki niebieskie, ale można spotkać je również w innych odcieniach np. białym. Podobnie jak fiołki, szafirki należy początkowo zahartować, nim ostatecznie posadzimy je na balkonie. Kwiaty te lubią miejsca słoneczne, jednak długotrwałe narażanie ich na intensywne działanie słońca nie jest wskazane. Regularne podlewanie jest bardzo ważne, jednak należy uważać, aby nie przelać podłoża, gdyż może to doprowadzić do gnicia cebulek.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina