Nie zmieniasz pościeli regularnie? To może być źródło wielu problemów. Sprawdź jak często prać pościel

Częsta wymiana pościeli to konieczność, jeżeli chcemy zachować prawidłową higienę i czystość. Nie brudzi się ona tak szybko, jak np. bielizna, lecz jej niech to nie będzie złudne. Większość zanieczyszczeń nie jest widoczna gołym okiem. Dlaczego należy zmieniać pościel i jak często to robić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiele osób zastanawia się, z jaką częstotliwością zmieniać i prać pościel. Tak jak wiele pytań, tak wiele również istnieje odpowiedzi. Istnieją jednak założenia, które najczęściej się powtarzają. To, z jaką regularnością zmieniamy pościel, ma bezpośredni wpływ na skórę i ciało człowieka, gdyż mamy z nią styczność każdego dnia przez około 8 godzin. Podczas prania pościeli bierzemy pod uwagę aktywność podczas snu czy temperaturę panującą w pokoju. Jak często zmieniać pościel?

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Dlaczego należy zmieniać pościel? Zbyt rzadka wymiana może się źle skończyć

Istotą wymiany pościeli jest kwestia tego, że może być ona źródłem wielu roztoczy. Na tkaninie znajduje się wiele mikroskopijnych rzeczy, m.in. jest to sierść domowych pupili, resztki pokarmu, zrogowaciały naskórek czy niezliczona ilość bakterii. Każdy z nas codziennie śpiąc ma kontakt z nieświeżą pościelą, oraz tymi drobnoustrojami przez około 8 godzin. Ludzki naskórek, który się złuszczył oraz resztki jedzenia to źródło rozwoju roztoczy. W mgnieniu oka znajdą się tam również pajęczaki, dla których wszystkie zalegające, mikroskopijne rzeczy będą stanowiły pożywienie. O szczególną dbałość o regularną wymianę pościeli powinni zadbać alergicy. Bakterie znajdujące się w pościeli to źródło wielu chorób, takich jak astma, katar i egzema. 

Jak często zmieniać pościel? Raz w miesiącu to minimum

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Ważne jednak, żeby robić to regularnie i pamiętać o tej czynności. Podstawowym minimum jest to raz w miesiącu. W idealnym scenariuszu zmiany pościeli powinniśmy dokonywać raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Szczególnie jeżeli w naszym mieszkaniu lub domu znajduje się pies lub kot. Warto również pamiętać, że z pozoru czysta pościel może być siedzibą wielu bakterii oraz grzybów, które nie są widoczne gołym okiem.

Jak najlepiej prać pościel? Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze

Podczas zmiany pościeli na nową, zużytą należy prawidłowo wyprać. Ważna jest temperatura, która powinna wynosić minimum 40 stopni, optymalnie byłoby wybrać 60 stopni. Zanim jednak wrzucimy brudną pościel do bębna pralki, powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta znajdującymi się na zazwyczaj na metce.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: