Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Zmiany na lepsze? "Dzielą na lepszy i gorszy sort"

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 to szansa, żeby podwyższyć kwotę świadczenia. Zmiany we wnioskach o ponowne przeliczenie emerytury, które weszły w życie wraz z 2022 r. mogą rozczarować wielu seniorów.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponowne przeliczenie emerytury to możliwość dla wielu seniorów, żeby podwyższyć kwotę świadczenia. Do tej pory z wniosku korzystało wiele emerytów. Warunki w 2022 roku uległy zmianie i są bardziej rygorystyczne. To z kolei nie podoba się sporej grupie seniorów. Kto może liczyć na na ponowne przeliczenie emerytury? 

Paulina Sykut-Jeżyna Paulina Sykut-Jeżyna postawiła na spodnie w najmodniejszym kolorze

Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]

ZUS: wniosek o przeliczenie emerytury. Zmiany od 2022 roku

Kwestią podstawową, która uległa zmianie jest nieuwzględnianie kwoty bazowej podczas przeliczania. Kwota świadczenia będzie zwiększana poprzez doliczenie do emerytury lub renty po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych z tytułu niezdolności do pracy. Ponadto wniosku o ponowne przeliczenie emerytury nie będzie można składać co kwartał, tak jak to było do tej pory, lecz jedynie raz w roku. Zmiana ta ma służyć ujednoliceniu zasad przeliczania świadczeń seniorów z obu systemów. Pozwoli to uniknąć uprzywilejowania jednej z tych grup.

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Nie każdy zostanie przyjęty. Kto może ubiegać się o pieniądze z ZUS? Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne może zostać odrzucony

Kto może liczyć na ponowne przeliczenie emerytury? Chodzi o konkretną grupę

Duża umieralność, która spowodowana była m.in. pandemią koronawirusa, doprowadziła do zmiany prognozowanego czasu trwania życia. Średnia ta uległa obniżeniu na poziomie wszystkich przedziałów. Dla emerytów jest to szansa na dodatkowe środki finansowe w skali miesiąca, jeżeli zostanie złożony wniosek o ponowne przeliczenie emerytury do ZUS. Kogo dotyczy? Chodzi o osoby, które:

  • osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały (składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego),
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, więc ich emerytury będą wyliczane zgodnie z nowymi zasadami.

Trzynasta emerytura 2022. Zbliża się termin pierwszych wypłat. 'To będzie kropla w morzu' Trzynasta emerytura 2022. "To będzie kropla w morzu"

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Tych emerytów czeka odmowa

Jeżeli nie spełnimy określonych warunków, emerytów może czekać odmowa. Odrzucenie wniosku nastąpi, jeśli osoba bez uprawnień do ponownego przeliczenia emerytury złoży go do ZUS. Zaliczają się do nich m.in.:

  • niepracujący emeryci z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujące osoby, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Zmiany wywołały sporo emocji, a internauci komentują je w ten sposób:

Osoby urodzone przed 1949 rokiem są gorszego sortu.
ZUS powinien to zrobić sam! Chodzi o przeliczenie emerytury.
Dlaczego emerytury przelicza się emerytów od 1949 roku. Może wcześniejsze roczniki nie powinny już żyć, pomimo że pracują?
Dzielą ludzi na lepszy i gorszy sort?

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: