Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wniosek i komplet dokumentów złożonych w ZUS jest podstawą do uzyskania prawa do renty rodzinnej po mężu. Wśród warunków uprawniających do wypłaty pieniędzy największe oburzenie budzi konieczność rezygnacji wdowy z własnego świadczenia emerytalnego. Nie jest to jednak jedyne kryterium, jakie należy spełnić.
O pieniądze z tytułu renty rodzinnej może ubiegać się nie tylko wdowa, ale i inni członkowie rodziny. Każdy z nich musi spełnić szereg obligatoryjnych warunków. W przypadku kobiet, które chcą otrzymać świadczenie po zmarłym mężu mowa tutaj o:
Wysokość otrzymywanego świadczenia po zmarłym uzależniona jest od ilości osób ubiegającej się o jego wypłatę. Wynosić może:
Temat emerytury po mężu za każdym razem wzbudza wiele emocji. Internauci są bowiem zdania, że sposób przyznawania świadczenia oraz jego wysokość jest po prostu skandaliczna:
Okradanie najczęściej wdów, gdyż one mniej zarabiają, ponieważ w państwie z kartonu kobieta nie może tyle samo zarabiać co facet, mimo że jest lepiej wykształcona (...). To nie Rząd płacił składki ZUS tylko żona/mąż (...) do sądu podać złodziei.
Składki po zmarłym powinny być, chociaż w części dziedziczone. Przecież to są ciężko wypracowane i odkładane przez wiele lat pieniądze. Polski rząd nie dba o emeryta. Moja emerytura przepadła i po mężu też nie mam całej. 115 proc. ZUS mi zabrał.
Przeszłam na rentę rodzinną po zmarłym. Otrzymalam 85%. Moją emeryturę mi odebrano. Dlaczego tyle lat mojej pracy zabrało mi państwo a na pociechę dostałam trochę więcej po mężu. Gdzie są moje uczciwie wypracowane pieniądze?
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina