500 plus dla seniora. Te osoby będą musiały zwrócić do ZUS wypłacone pieniądze

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tzw. 500 plus dla seniora może dla wielu osób stanowić wsparcie domowego budżetu. Ostatnio wprowadzono zmiany, dzięki którym z pomocy tej będzie mogło skorzystać więcej osób. Nieco gorsze wiadomości mogą czekać dotychczasowych beneficjentów świadczenia. Niektórzy z nich mogą być zmuszeni część pieniędzy zwrócić ZUS.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Każda osoba pełnoletnia, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, co potwierdzone jest stosownym oświadczeniem może ubiegać się z ZUS o świadczenie uzupełniające. Często określane ono jest jako 500 plus dla seniora ze względu na to, że to właśnie ta grupa jest głównym beneficjentem tego świadczenia. Ostatnie zmiany mogą jednak oznaczać dla emerytów konieczność zwrócenia środków do ZUS. 

Ta koszulka Doroty Gardias będzie hitem wiosny. Ten kolor jest niesamowity! Podobne kupisz w Orsay i Mohito Buty Pinko Gardias za prawie 2 tys. zł. Podobne w CCC za 245 zł

500 plus dla seniora. Nie każdy wnioskujący otrzyma pełną kwotę

Poza oświadczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji osoba ubiegająca się o 500 plus musi spełniać również odpowiednie kryteria finansowe. Te uległy zmianom 1 marca 2022. Pełna wysokość świadczenia, czyli 500 zł przysługuje osobom, które nie mają prawa do innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub ich łączna suma nie przekracza 1396,13 zł. W stosunku do pozostałych zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". Maksymalnie miesięczne dochody wnioskującego nie mogą jednak przekraczać 1896,13 zł. 

Zmiany podatkowe 2022. Nowe ulgi dla osób wspierających uchodźców z Ukrainy Zmiany podatkowe 2022. Ulgi dla osób wspierających uchodźców

Kiedy 500 plus dla seniora jest wypłacane? Terminy mogą się różnić

W przypadku seniorów 500 plus przez ZUS jest wypłacane wraz z emeryturą lub rentą. Oznacza to, że na kontach pieniądze te mogą się znaleźć 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Osoby, którym ZUS żadnych środków nie wypłaca, świadczenie uzupełniające otrzymają w terminie wskazanym w decyzji przyznającej to świadczenie.

Waloryzacja emerytur i rent 2022 nie dla wszystkich może być dobrą wiadomością

Marcowa waloryzacja oznacza dla wielu seniorów podwyżki. Decyzją rządu będzie ona 7-procentowa. Zwiększenie kwoty świadczenia finansowanego ze środków publicznych jest jedną z przesłanek, która może wpłynąć na sytuację osoby pobierającej 500 plus z ZUS. Wzrost emerytury czy renty będzie bowiem skutkował obniżeniem, a nawet utratą świadczenia, jeśli zostanie przekroczony powyższy próg. 

Osoby, których sytuacja finansowa w związku z tym się zmieniła, są zobligowane do niezwłocznego powiadomienia ZUS. Jeśli urząd wypłaci bowiem świadczenie w dotychczasowej wysokości, to będziemy zmuszeni zwrócić jego zawyżoną część. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: