Taksówki dla kobiet prowadzone przez kobiety. Opcja jest już dostępna w Trójmieście

Aplikacja Free Now wprowadza usługę, dzięki której kobiety mogą zamówić taksówkę prowadzoną przez kobietę. Celem tych działań jest nie tylko zapewnienie klientkom poczucia bezpieczeństwa, lecz także promocja zawodu kierowczyni.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Protest taksówkarzy w Warszawie

Obecnie innowacyjna w naszym kraju usługa "Dla niej" jest testowana w Trójmieście. Klientki korzystające z aplikacji mają możliwość zamówienia przejazdu z gwarancją, że prowadzić będzie kobieta.

Usługa być może będzie dostępna w innych miastach

Wybór lokalizacji, w której zostaną przeprowadzone testy, nie był przypadkowy. Trójmiasto wybrano ze względu na wysoki odsetek kobiet współpracujących z platformą Free Now. W przyszłości firma nie wyklucza rozszerzenia usługi w pozostałych polskich miejscowościach.

- Jeśli testy w Trójmieście przebiegną prawidłowo, rozwiniemy tę usługę w pozostałych polskich lokalizacjach, takich jak Warszawa i Kraków, gdzie notujemy stosunkowo wysoki odsetek kierowczyń - mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający Free Now w Polsce.

Pani Noemi była molestowana przez kierowcę. 'Wywiózł mnie na jakiś parking'. Mamy komentarz BoltaPani Noemi była molestowana przez kierowcę. "Wywiózł mnie na parking, dookoła było pusto"

"Istnienie tego stereotypu zauważa aż 65 procent badanych"

Warto wspomnieć, że 95 procent kierowczyń współpracujących z Free Now stwierdziło, że ich pasażerki jadąc z kobietą czują się bardziej komfortowo. Jednak nie tylko to zmotywowało twórców aplikacji do wprowadzenia takiej opcji. W ten sposób chcą także zachęcić kobiet do wykonywania zawodów postrzeganych stereotypowo jako męskie. Aż 82 procent kierowczyń Free Now twierdzi, że nowa usługa pozytywnie wpłynie na promocowanie kobiet w branży taksówkarskiej. Poza tym jak informuje portal Wirtualne media, decyzja o udostępnieniu takiej usługi jest także motywowana rosnącą liczbą kobiet przybywających do Polski z Ukrainy.

- Jesteśmy dumni, że jako pierwsi na polskim rynku taxi wprowadzamy usługę przeznaczoną wyłącznie dla kobiet. Tym samym pragniemy zwrócić uwagę na nadal występujące w XXI wieku przekonanie jakoby branża taxi lub prowadzenie auta miało być domeną mężczyzn. Istnienie tego stereotypu zauważa aż 65 proc. badanych przez nas kierowczyń taxi. Mamy nadzieję, że usługa "Dla niej" będzie impulsem dla wielu kobiet do podejmowania zajęć, które wciąż uznawane są za typowo męskie. Jednocześnie, obok wielu innych opcji zamówienia przejazdu dostępnych w naszej aplikacji, dajemy dodatkową alternatywę dla pasażerek, które z różnych powodów, w tym związanych z bezpieczeństwem, mogą preferować przejazd z kobietą - mówi Izabela Skonieczna z Free Now Polska.

Może cię także zainteresować:

Kim są współczesne Ukrainki?"Matka-Ukrainka" to można by rzec siostra "Matki-Polki". Ale nie jest to jedyny model

Więcej o: