Druga waloryzacja emerytur jeszcze w tym roku? Ma zniwelować skutki inflacji. Takie są plany rządu

Inflacja wciąż rośnie w zastraszającym tempie. Seniorzy w związku z tym zastanawiają się, czy niedawna podwyżka emerytur była wystarczająca. Czy czeka nas druga waloryzacja emerytur 2022? Nie jest to wykluczone.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wciąż rosnąca inflacja nadal daje się we znaki seniorom pomimo niedawnej waloryzacji. Wciąż ciężko jest osobom tym wiązać koniec z końcem w domowych wydatkach. Okazuje się, jednak że ich świadczenie może zostać poddane ponownej waloryzacji. Jak to możliwe? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Inflacja: co to jest? Wytłumaczymy, co to jest inflacja i dlaczego rośnie

Inflację można najprościej opisać jako utrzymujący się przez dłuższy czas proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce, wskutek czego pieniądze tracą siłę nabywczą. Zazwyczaj inflacja nie jest spowodowana przez jeden czynnik a najczęstsze to:

  • niezrównoważony budżet państwa (gdy wydatki przewyższają wpływy)
  • nadmierna ilość pieniądza na rynku, związana z polityką banku centralnego
  • wzrost cen importowanych towarów
  • nadmierna akcja kredytowa banków
  • wzrost kosztów produkcji spowodowany wzrostem cen surowców, np. ropy naftowej
  • ograniczenie podaży surowców
  • wzrost popytu na różne dobra, co przyczynia się do wzrostu ich cen
  • przeinwestowanie gospodarki przez państwo
  • wadliwa struktura gospodarki, sprzyjająca inflacji
  • większy wzrost wynagrodzeń niż wydajności pracy

Waloryzacja rent i emerytur 2022: czy kwota, o jaką wzrosły świadczenia jest wystarczająca?

Zgodnie z deklaracją Morawieckiego, wskaźnik rent i emerytur w 2022 roku wyniósł 107 proc. Najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rodzinna i socjalna wyniosła po waloryzacji 1338,44 zł, średnia emerytura 2868,70 zł. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1003,83 zł. To więcej niż wcześniej planowano, ponieważ nowym budżecie prognozowany wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur planowany był na poziomie 4,89 proc. Jednak może być to i tak niewystarczające w związku ze wciąż rosnącą  inflacją, która zbliżać się będzie do 10 procent.

Czeka nas druga waloryzacja emerytur 2022?

Jak zauważyła "Rzeczpospolita":

Politycy opozycji mają swój pomysł na zniwelowanie skutków inflacji: wprowadzenie we wrześniu drugiej waloryzacji rent i emerytur. Złożenie takiego projektu w Sejmie zapowiedział pod koniec stycznia Donald Tusk.

We wpisach na Tweeterze również możemy przeczytać ciekawy wpis na ten temat

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: