Jakie witaminy na paznokcie by były zdrowe i mocne? Tych składników nie może zabraknąć w diecie

Twoje paznokcie mogą wiele powiedzieć o Twoim zdrowiu. W łożyskach paznokci nieustannie rodzi się tkanka paznokciowa, a odpowiednie spożycie witamin, minerałów i składników odżywczych wspomaga wzrost, tworzenie i siłę nowych komórek paznokci. Jakie witaminy na paznokcie najlepiej włączyć do diety?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiana w wyglądzie, strukturze lub kształcie paznokci może wskazywać na niedobór składników odżywczych. Oto najważniejsze witaminy i składniki odżywcze, dzięki którym Twoje paznokcie będą zdrowe. Spożywanie różnych witamin, minerałów i składników odżywczych z pożywieniem jest najlepszym sposobem na poprawę i utrzymanie zdrowia paznokci. Sprawdź, o czym mowa. 

Zobacz wideo Kwas foliowy i co jeszcze? Pięć składników, które trzeba suplementować od I trymestru ciąży

Jakie witaminy na paznokcie najlepiej stosować, by były zdrowe i mocne?

  1. Biotyna to witamina znana również jako witamina B7. Wspomaga zdrowy wzrost komórek i pomaga w metabolizmie aminokwasów budujących białka, które są niezbędne do wzrostu paznokci. Pokarmy i suplementy bogate w biotynę mogą pomóc wzmocnić łamliwe paznokcie. Biotyna jest najbardziej skoncentrowana w mięsie organicznym, takim jak wątroba, ale można ją również znaleźć w żółtku jaja, produktach mlecznych, drożdżach, łososiu, awokado, słodkich ziemniakach, orzechach, nasionach, a nawet kalafiorze.
  2. Żelazo stanowi centrum czerwonych krwinek, które transportują tlen do narządów i wszystkich komórek ciała - w tym do paznokci. Bez żelaza tlen nie jest odpowiednio transportowany do komórek i może to mieć wpływ na kształt i wygląd Twoich paznokci. Organizm lepiej przyswaja żelazo znajdujące się w pokarmach zwierzęcych, takich jak wołowina, kurczak, ryby i jaja, niż w pokarmach roślinnych, takich jak ciemnozielone warzywa liściaste, orzeszki ziemne, nasiona, fasola i inne wzbogacone produkty.
  3. Magnez to minerał biorący udział w ponad 300 reakcjach zachodzących w organizmie, w tym w syntezie białek, która jest niezbędna do wzrostu paznokci. Bogatym źródłem magnezu są pełne ziarna, zwłaszcza pszenica. Dobrym źródłem są również ciemnozielone warzywa liściaste, a także komosa ryżowa, migdały, nerkowce, orzeszki ziemne, edamame i czarna fasola.
  4. Paznokcie zbudowane są głównie z włóknistego białka strukturalnego zwanego keratyną. To właśnie ona nadaje paznokciom siłę i sprężystość. Chroni ona również paznokcie przed uszkodzeniami i stresem Odpowiednie spożycie białka jest niezbędne do produkcji keratyny, która odpowiada za utrzymanie mocnych i sprężystych paznokci. Białko można znaleźć w pokarmach zwierzęcych, takich jak mięso, drób, ryby, jaja i nabiał, a także w pokarmach roślinnych, takich jak soja, rośliny strączkowe, fasola, soczewica, orzechy, nasiona i pełne ziarna.
  5. Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają smarować i nawilżać paznokcie, nadając im lśniący wygląd. Aby zapobiec suchym i łamliwym paznokciom, należy spożywać odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Pomagają one natłuszczać paznokcie, nadając im lśniący wygląd. Tłuste ryby, takie jak łosoś, pstrąg, makrela, tuńczyk i sardynki przodują w zawartości kwasów omega-3, ale można je również znaleźć w orzechach włoskich, soi, jajach, nasionach chia, nasionach lnu oraz rybach i oleju lnianym.
  6. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, białka, które nadaje kształt, wytrzymałość i integralność wielu tkankom, a także jest budulcem paznokci, włosów i zębów. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który pomaga zapewnić wytrzymałość i integralność paznokci. Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, truskawki i kiwi są uważane za najlepsze źródła witaminy C, ale papryka, zielone warzywa i pomidory również zawierają jej bardzo dużo.
  7. Cynk jest niezbędny do wielu reakcji zachodzących w organizmie, w tym do wzrostu i podziału komórek.  Białka zwierzęce, takie jak wołowina, drób, ryby i jaja są bogatym źródłem cynku. Zawierają go również soja, ciecierzyca, czarna fasola, orzechy (takie jak migdały i nerkowce) oraz nasiona.

Jakie inne witaminy z grupy B powinny się znaleźć w diecie?

  1. Witamina B12 odgrywa rolę we wchłanianiu żelaza, a także w rozwoju czerwonych krwinek. Zarówno żelazo, jak i witamina B12 są niezbędne do utrzymania mocnych i zdrowych paznokci. Witamina B12 występuje głównie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, drób, ryby, jaja i nabiał, choć może być wzbogacana w innych pokarmach i napojach.
  2. Witamina B9 jest ważna dla wzrostu i zdrowia paznokci, ponieważ przyczynia się do powstawania czerwonych krwinek i rozwoju nowych komórek. Witaminę B9 można znaleźć w ciemnozielonych warzywach, owocach cytrusowych, fasoli, grochu, soczewicy, orzechach, nasionach i awokado.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: