200 zł do emerytury przyznawane jest dożywotnio. Wniosku jednak nie złożysz w ZUS

200 zł do emerytury to dodatek, który może trafić do bardzo wyjątkowej grupy seniorów. Ci starsi ludzie w bardzo wyjątkowy sposób zasłużyli się w swoich społecznościach. Potrzebny jest jednak wniosek, a często też świadkowie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury w Polsce często nie są wysokie. W związku z tym seniorzy szukają dodatkowych świadczeń, które pozwoliłyby na zwiększenie sumy otrzymywanych pieniędzy. Na jeden z takich dodatków liczyć mogą Strażacy ochotnicy z jednostek OSP w całej Polsce. Aby jednak dostać pieniądze, trzeba założyć wniosek i spełnić kilka ważnych wymagań.

Zobacz wideo Dramatyczną akcję ratunkową 9-tygodniowego szczeniaka przeprowadzili ofiarni policjanci i strażacy

200 zł do emerytury: jakie wymagania trzeba spełnić?

Dodatkowe 200 zł do emerytury to jedynie potoczna nazwa świadczenia ratowniczego dla strażaków OSP. Jednak nie każdy z tych druhów dodatek otrzyma. Prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje tym, którzy ukończyli wiek emerytalny i czynnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych co najmniej raz w roku przez okres minimum 25 lat w przypadku mężczyzn i przez 20 lat w przypadku kobiet.

Ponadto dodatek ten należy się także seniorom, którzy służyli w GOPR lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Ile wynosi świadczenie ratownicze?

Świadczenia ratowniczego dla strażaków OSP wynosi 200 zł i przyznawane jest dożywotnio. Co ciekawe kwota ta podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca.

Gdzie należy złożyć wniosek o dodatkowe 200 zł do emerytury? Nie zrobimy tego z ZUS

Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. świadczenie ratownicze przyznawane jest, jak już wspomnieliśmy dożywotnio. Wymagany jest jednak wniosek, którego nie założymy w ZUS. Świadczenie to wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA i to tam należy kierować swój wniosek. Choć w dużej część miejscowości pomagają w złożeniu wniosku gminy.

Wniosek i dokumenty potrzebne do przyznania świadczenia ratowniczego dla strażaków OSP

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego dla strażaków OSP. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast od teraz będą musieli potwierdzić wiarygodność danych zawartych w załącznikach do wniosku. Najważniejsze jest potwierdzenie, że wnioskodawca brał czynny udział w akcjach. Jeżeli nie posiada się oficjalnej dokumentacji, potrzebni są trzej świadkowie. Każde z tych trzech oświadczeń potwierdza wójt (burmistrz, prezydent miasta) pod względem ich wiarygodności.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: