Paschaliki wielkanocne: jak samodzielnie wykonać świeczki zapalane podczas śniadania wielkanocnego?

Paschaliki wielkanocne to cieszące się w okresie wielkanocnym sporą popularnością niewielkie świece, wzorowane na symbolizującym Zmartwychwstałego Chrystusa Paschale. Choć można je nabyć w sklepach oferujących dewocjonalia, a rozpowszechniane są również w ramach Wielkanocnego Dzieła Caritas, coraz częściej na świątecznym stole pojawiają się paschaliki wielkanocne ręcznie robione.

Paschaliki wielkanocne ręcznie robione: co będzie potrzebne?

Paschaliki wielkanocne ręcznie robione to swego rodzaju wyzwanie dla osób lubiących samodzielne wykonywanie rozmaitych dekoracji do domu. Dużo łatwiejsze jest bowiem wykonanie świec zalewanych w naczyniu, aniżeli wolnostojących świeczek. Niemniej dla chcącego nic trudnego - wystarczy się zaopatrzyć w parafinę lub wosk, silikonową formę do świec, knot, barwniki do świec oraz naczynia do roztopienia parafiny lub wosku. Formy do świec wykonywane są też z plastiku lub metalu, można również przygotować je samemu z odpowiednio przyciętej puszki, jednak formy silikonowe dają zdecydowanie największy wachlarz możliwości dla zrobienia wymarzonej przez nas świeczki. Do udekorowania przygotowanych samodzielnie paschalików można wykorzystać farby do świec lub metodę decoupage. Jeśli chcemy, by nasz paschalik był jednocześnie świeczką zapachową, warto przygotować również ulubione olejki eteryczne lub olejki zapachowe. Pamiętajmy, że do wykonania wolnostojących dekoracyjnych świeczek zapachowych należy sięgnąć po wosk lub parafinę, które nadają się do tego typu świec. Niektóre woski czy parafiny mogą być zwyczajnie zbyt miękkie i o ile można z nich wykonać świece zalewane w naczyniach, o tyle do zrobienia paschalików odpowiednie nie będą.

Jajko ozdobione mchem. Zdjęcie ilustracyjne Ozdoby wielkanocne ręcznie robione - klucz ptaków, kurczak piniata, a może domek jaskółki?

Paschaliki wielkanocne DIY: wosk czy parafina?

Chcąc przygotować paschaliki wielkanocne metodą DIY (ang. do it yourself = zrób to sam) stajemy przed dylematem, czy do ich wykonania użyć parafiny, czy też wosku. Jak wiadomo, paschaliki wzorowane są na Paschale, świecy symbolizującej przejście Jezusa od śmierci do zmartwychwstania. Świeca ta, święcona i zapalana podczas Liturgii Wigilii Paschalnej, wykonana jest z wosku pszczelego. Zatem uzasadnione byłoby zrobienie naszych paschalików z wosku pszczelego, który dość wolno się pali, uwalniając przy tym charakterystyczny, delikatny zapach. Jednak dużo łatwiej sięgnąć po bezzapachową parafinę, która jest niedroga i nadaje się do sporządzania świec klasycznych, zalewanych w szkle lub w silikonowych formach. Do bardziej wymagających świec wolnostojących warto wybrać parafinę hydrorafinowaną. Obecnie parafina jest jednak coraz częściej wypierana przez wosk sojowy. Nic dziwnego, gdyż jest to produkt nie tylko bezzapachowy, ale ekologiczny i biodegradowalny. Jego zaletą jest fakt, że nie wytwarza on dymu podczas spalania, a spala się znacznie dłużej niż parafina. Wosk sojowy podczas spalania nie wytwarza też szkodliwych substancji, jest więc bezpieczny dla dzieci, alergików i astmatyków. Jeśli zdecydujemy się na parafinę, powinniśmy zastosować do niej knot bawełniany. W świecach z naturalnych wosków można zastosować knot drewniany. Jeśli jednak wybierzemy wosk pszczeli, sięgnijmy po specjalny, zaimpregnowany knot do wosku pszczelego.

Zobacz wideo Przepisy wielkanocne - na ciasta i galaretkowe jajka!

Paschaliki: jak zrobić?

Wiemy już, z czego chcemy wykonać paschaliki. Jak zrobić zatem nasze świeczki? Należy przygotować dwa naczynia, w mniejszym umieścić parafinę lub wosk, zaś większe napełnić mniej więcej do połowy wodą. Wosk lub parafinę trzeba podgrzać w kąpieli wodnej do momentu aż się rozpuści. Do ciepłego wosku można dodać odrobinę olejku zapachowego, a także barwnik. Przygotować foremkę na świecę, umieścić w niej knot i ostrożnie go podtrzymując wlewać stopniowo płynną masę woskową lub parafinową. Odstawić do ostygnięcia nawet na 24 godziny. Po tym czasie wyjąć świecę z foremki.

Prezent na Wielkanoc. Zdjęcie ilustracyjne Prezent na Wielkanoc - pomysły na upominki dla całej rodziny

Paschaliki: jak ozdobić?

Gdy wykonamy już świeczki, które mają nam służyć jako paschaliki, jak je ozdobić? Pamiętajmy, że Paschał, na którym wzorowane są paschaliki, charakteryzują:

  • symbol krzyża i wpisany w jego pola bieżący rok,
  • 5 czerwonych gron symbolizujących 5 ran Chrystusa,
  • litery alfa i omega.

Warto więc ręcznie robione paschaliki ozdobić w podobny sposób, używając do tego farb przeznaczonych do malowania świec. Oprócz wspomnianych symboli na paschalikach mogą się też pojawić inne wzory związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Warto pomyśleć np. o odwzorowaniu na świeczce baranka wielkanocnego. Jeśli nie potrafimy go samodzielnie namalować, można wyciąć rysunek z papierowej serwetki i wtopić w świeczkę ogrzewając powierzchnię ilustracji suszarką do włosów.

Zobacz też: Kartki świąteczne na Wielkanoc - ukłon w stronę tradycji. Inspiracje na wielkanocne kartki DIY z Instagrama

Więcej o: