Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kwiaty wieloletnie w naszych ogrodach zachwycają przez wiele sezonów. Jak tylko temperatura zaczyna wzrastać, a wiosna nas witać pierwsze odmiany pojawiają się na dopiero odmarzniętej ziemi. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać do ogrodu lub na działkę i jakie warunki im zapewnić, by cieszyć się nimi każdej wiosny.
Zawilce to jeden z kwiatów wiosennych wieloletnich, który zna większość z nas. Są to byliny należące do rodziny jaskrowatych, które bez większych problemów zimują w naszym klimacie, wytwarzając kłącza lub bulwy. Gatunki kwitnące wczesną wiosną można spotkać często w lasach, szczególnie na górzystych terenach. Kwiaty te posiadają bardzo wiele pręcików, które są ułożone w gęstą "koronę" dookoła pojedynczej, szerokiej zalążni. Całość otaczają duże, szerokie lub lancetowate, kolorowe płatki. Zawilce dobrze rosną w miejscach zacienionych. Nie potrzebują też zbyt żyznej gleby. Najlepsze podłoże to przepuszczalna, próchnicza i umiarkowanie wilgotna ziemia.
Kwiaty wiosenne w ogrodzie wieloletnie: zawilec. Ma on urocze, delikatne kwiaty Dieter K/Unsplash.com
Szafirki to rośliny cebulowe zimujące w gruncie, które kwitną wiosną a dokładniej w drugiej połowie kwietnia i początkiem maja. Nie są roślinami zbyt wymagającymi, a ich uprawa nie jest trudna. Kwiaty te z powodzeniem rosną na każdym rodzaju gleby, z wyjątkiem suchej i jałowej. Stanowisko dla szafirków powinno być słoneczne. Wiosną jednak warto pamiętać o podlewaniu szafirków, szczególnie gdy jest sucho.
Kwiaty wiosenne w ogrodzie wieloletnie: szafirki. Ich cebulki zimują w gruncie Tom Bradley/Unsplash.com
Krokus wiosenny to wieloletnia, ozdobna, a także przyprawowa roślina bulwiasta, należąca do rodziny kosaćcowatych. Co ciekawe występują naturalnie na łąkach górskich w Europie, w tym na obszarze Tatr, Alp, Pirenejów oraz na Bałkanach. Roślina ta kwitnie już od lutego i aż do kwietnia i zaliczana jest do najpiękniejszych kwiatów wiosny. Każda cebulka wytwarza tylko jeden kwiat i osiągają do 10-15 cm wysokości. Krokusy potrzebują dużo światła, wiec posadź je tam, gdzie wiosną otrzymają dużo słońca. Lubią podłoża próchnicze, przepuszczalne, z lekko kwaśnym pH. Najlepiej rosną, gdy mają zapewnioną dużą wilgoć.
Ogrodowe zwiastuny wiosny, czyli krokus. Naturalnie występuje na łąkach górskich w Europie Yoksel Zok/Unsplash.com
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina