Wiosna w ogrodzie. Kiedy i jak sadzić tulipany?

Kiedy sadzić tulipany, by wiosną cieszyć się ich pięknem w ogrodzie lub w wazonie? Tulipany kwitną tylko przez kilkanaście dni, ale stanowią uroczą dekorację naszych rabatek. Kiedy i jak sadzić cebulki tulipanów, aby mieć cudownie kolorowy dywan tych kwiatów na naszej działce? Przedstawiamy termin i instrukcję sadzenia.

Kiedy sadzić tulipany w ogrodzie?

Tulipany to kwiaty ogrodowe kwitnące wiosną. Liczne odmiany bardzo wcześnie pojawiają się na powierzchni ziemi, inne zaczynają rozwój dopiero w maju lub w czerwcu, jednak wszystkie cebulki tulipanów mają jeden termin sadzenia. Kiedy sadzić tulipany? Aby na wiosnę tulipany zaczęły rozwijać swoje pąki, należy je posadzić jesienią. Optymalny czas to okolice września i października, najlepiej na 6-7 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Minimalna temperatura podłoża powinna wynosić 16°C.

Kwiaty na działkę - astry. Zdjęcie ilustracyjne Kwiaty. Jakie kwiaty na działkę? Top 10 kwiatów ogrodowych

Cebulki tulipanów są dostępne przez cały rok. Jednakże z dużą ostrożnością trzeba wybierać je w sklepie. Trzeba zwrócić uwagę, by zdrowa bulwa posiadała brązową i dość jędrną skórkę, przypominającą kuchenną cebulę. Wysuszona i pomarszczona łupina raczej nie zakwitnie, dlatego wybierajmy tylko zdrowe okazy zakończone zielonym zarodkiem rozwijającej się już rośliny. Najlepsze cebule tulipanów pojawiają się w sklepach w drugiej połowie sierpnia. Wtedy są też najtańsze, więc możemy pozwolić sobie na prawdziwe szaleństwo i zdobyć najróżniejsze odmiany i kolory. Powinniśmy dobrze przemyśleć porę zakupu cebulek. Sklepowe sadzonki tulipanów należy wsadzić do ziemi w przeciągu tygodnia. Do momentu umieszczenia w glebie cebulki powinny być przechowywane w chłodnym i zaciemnionym pomieszczeniu, najlepiej zawinięte w papier.

Zobacz wideo Zaproś wiosnę do domu:

Sadzenie tulipanów krok po kroku

Zanim zaczniemy sadzić nasze cebulki tulipanów, powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże. Gleba powinna być dobrze spulchniona, więc warto ją przekopać na głębokość około 20 cm. Pamiętajmy o usunięciu chwastów i kamieni, które mogą roślinom przeszkadzać w wytworzeniu systemu korzeniowego. 

Tulipany najlepiej rosną na słonecznym stanowisku w żyznej, wilgotnej, niezbyt zwięzłej glebie próchnicznej z domieszką kompostu lub torfu, o odczynie obojętnym. Należy unikać ciężkich gleb gliniastych i podmokłych. 

Sadząc tulipany na rabatach i kolorowych kompozycjach najlepiej robić to jeden obok drugiego, ale w sposób nieregularny. Właśnie tak będą prezentowały się najpiękniej, szczególnie jeśli wymieszamy ze sobą odmiany i kolory. Dzięki temu wiosną nasz ogród zamieni się w feerię barw.

Jak sadzić tulipany?

Wybierz stanowisko do sadzenia tulipanów. Tulipany lubią słoneczne lub delikatnie zacienione stanowiska – najlepiej rozwijają się ogrzane popołudniowym słońcem. Przed zasadzeniem warto sprawdzić również stan gleby. Jej odczyn powinien być obojętny lub kwaśny, a sama ziemia – żyzna, wilgotna z dobrą odsączalnością wody.

Wykop dołek w ziemi. Sadzenie tulipanów należy przeprowadzić dość ostrożnie, by nie zniszczyć wierzchniej warstwy cebulki. Ważne, by umieścić ją na odpowiedniej głębokości. Uważa się, że powinna trzykrotnie przekraczać wielkość cebuli, co znaczy, że wykopuje się dołek o głębokości 10-15 cm. Tulipany zasadzone za płytko mogą nie przetrwać chłodu zimy i być bardziej podatne na rozmaite choroby grzybowe. Zasadzona niezbyt głęboko cebulka nie daje także oparcia łodydze, a roślina zaczyna się nieestetycznie pokładać.

Umieść sadzonki tulipanów w ziemi. Sadzonkę trzeba umieścić w wykopanej dziurze spiczastą końcówką do góry. Delikatnie wsypać z powrotem ziemię, aby nie przechylić wsadzonej cebulki. Tuż po zasadzeniu bulwy tulipanów należy podlać, nie przesadzając z ilością wody, żeby nie doprowadzić do gnicia rośliny. Jeśli szkodniki i gryzonie są częstymi gośćmi w ogródku, należy starannie zabezpieczyć sadzonki przed zniszczeniem. W tym celu warto zainwestować w specjalne plastikowe koszyki do sadzenia cebul, które stanowią skuteczną osłonę przed zwierzętami.

Warto również wzmocnić sadzonki tulipanów nawozem. Nawóz odpowiednio odżywi roślinę. Wystarczy zaaplikować odżywkę w ziemi w miejscu wkopania sadzonki. Tulipany będą przez całą jesień i zimę czerpać z gleby składniki odżywcze. Teoretycznie cebulki tulipana są dość wytrzymałe i odporne na niskie temperatury, ale w okresie bardzo silnych mrozów warto przykryć ziemię warstwą kory lub ściółki.

Kwiaty ogrodowe dobrze dobrane i odpowiednio pielęgnowane stanowią ciekawe aranżacje w ogrodzie. Zdjęcie ilustracyjne, Photographee.eu/shutterstock.com Kwiaty ogrodowe. Ciekawe pomysły do ogrodu, także dla zapracowanych

Jak posadzić tulipany w doniczkach?

Tulipany możemy uprawiać nie tylko w gruncie, ale i w doniczkach. Uprawa doniczkowa jest możliwa zarówno w domu, jak i na tarasie czy balkonie. Jeśli chcemy mieć piękne tulipany, które wczesną wiosną zawitają w naszych domach, możemy przeprowadzić sadzenie cebul już w styczniu lub lutym. Natomiast jeśli zamierzamy uprawiać tulipany na balkonie, możemy wybrać dwa terminy, kiedy sadzić cebulki tulipanów. Najlepszy termin to początek maja, jeśli jednak utrzymują się niskie temperatury, warto zaczekać aż minie tzw. „zimna Zośka", czyli do 15 maja.

Sadzenie tulipanów w doniczkach jest bardzo proste. Cebule należy sadzić w doniczce dość gęsto (nawet co 4-5 cm), umieszczając w podłożu płycej niż w ogrodzie, czyli na ok. 2/3 ich wysokości (wierzchołek cebuli powinien znajdować się tuż nad powierzchnią ziemi). Na koniec delikatnie podlewamy sadzonki.

Zobacz też: Jakie kwiaty na balkon w marcu? Te rośliny można posadzić już teraz. Są banalnie proste w utrzymaniu

Więcej o: