Prawidłowe podlewanie monstery - krótki poradnik o pielęgnacji tej tropikalnej rośliny

Monstera to roślina o ozdobnych, ciemnozielonych liściach. Sympatię wśród hodowców zyskała dzięki swojej odporności oraz efektownemu wyglądowi. Podpowiadamy jak uprawiać i pielęgnować tę niezwykłej urody roślinę.

Jak pielęgnować monsterę?

Monstera to popularna roślina pokojowa, która pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Ma niewielki wymagania uprawowe, jest duża i efektowna (Monstera deliciosa). Jej ogromne liście, których kształt zmienia się w zależności od wieku, są powcinane, dziurkowane. Jest pnączem i wytwarza korzenie powietrzne, którymi czepia się podpór. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae) i ma charakterystyczne dla niej kwiatostany – kolby otoczone dużą, białą pochwą. W uprawie domowej rzadko zawiązuje kwiaty i owoce (częściej w szklarni). Owoce monstery są jadalne, ale ich miąższ zawiera klujące kryształki szczawianu wapnia, które ranią śluzówkę

Popularne gatunki monstery:

  • Monstera deliciosa – duża roślina o efektownych, powcinanych, dziurkowanych liściach, szybko rośnie. 
  • Monstera Adansonii lub Monkey mask – gęsto ulistnione, efektowne, silnie płożące pnącze. Ozdobą rośliny są jasno zielone, sercowate, lekko wydłużone liście, zdobione licznymi otworami.
  • Monstera acuminata - rzadko spotykana, ale łatwa w uprawie roślina. Charakterystyczne otwory pojawiają się dopiero na starszych liściach. Nie rozrasta się za bardzo, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni wokół.
Zobacz wideo Sprawdź również:

Uprawa monstery nie jest trudna, ale trzeba zapoznać się z wymaganiami pielęgnacyjnymi tejże rośliny:

Miejsce uprawy: jasne, dobrze oświetlone, ale toleruje także miejsca półcieniste. Nie lubi bezpośrednio padających promieni słonecznych. Stanowisko powinno być ciepłe i wilgotne.

Temperatura: optymalna temperatura w okresie wzrostu to ok. 21°C. W zimie powinna być nieco niższa, ale nie poniżej 15°C. Zbyt zimne miejsce wpływa negatywnie na wygląd rośliny – pojawiają się brązowe plamy, a liście zaczynają brunatnieć. 

Podłoże i przesadzanie: młode rośliny przesadzamy co 2 lata w zasobne podłoże (złożone z kory, torfu i piasku). Gdy osiągnie duże rozmiary, raz na kilka lat raczej ograniczamy się do wymiany górnej warstwy podłoża. 

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne: podczas wzrostu roślinę podpiera się słupkami. Z powierzchni liści usuwamy kurz mokrą ściereczką.

Choroby i szkodniki: może być narażona na działanie wełnowców, których obecność objawia białymi kulkami pod spodem liści. Szkodniki te usuwa się szmatką nawilżoną spirytusem. 

Uwaga! Nie należy obcinać korzeni powietrznych monstery (Monstery deliciosa). Roślina jest długowieczna, w mieszkaniu może żyć wiele lat. Ciemne plamy na liściach oznaczają przeważnie zbyt niską temperaturę lub zbyt mokre podłoże.

Podlewanie i nawożenie monstery

Monstera nie jest nowym kwiatkiem na rynku ogrodniczym, mimo iż od kilku lat króluje w polskich domach. Te rośliny doniczkowe były często spotykane w czasach PRL-u – w domach, na klatkach schodowych czy w przychodniach. Ze względu na łatwe warunki uprawy, monstera wróciła do łask. 

Podlewanie monstery jest niezwykle ważne do prawidłowego wzrostu rośliny. Latem wskazane jest obfite, regularne podlewanie co 7 dni. Podłoże powinno być lekko wilgotne, ale pamiętajmy, że monstera nie lubi nadmiaru wody w ziemi. Dlatego ważny jest drenaż na spodzie doniczki. Zimą podlewamy oszczędniej. Roślinę często zraszamy. Symptomem częstego nawadniania są żółknące liście.  

Monsterę nawozimy wiosną i latem co 2 tygodnie, nawozami do roślin doniczkowych z ozdobnymi liśćmi. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne. 

Zobacz też: Te kwiaty doniczkowe do domu są piękne i niewymagające. Z ich pielęgnacją poradzi sobie każdy

Więcej o: