Palma wielkanocna: jak zrobić ją samodzielnie? Mamy na to sprawdzone sposoby

Palma wielkanocna w tradycji chrześcijańskiej pojawiła się już w IV wieku, zaś zwyczaj święcenia palm wielkanocnych do liturgii wprowadzono w XI wieku, wtedy pojawił się on również w Polsce. Palmy tworzone są najczęściej z witek wierzbowych, gdyż w symbolice Kościoła wierzba jest znakiem zmartwychwstania. Choć najłatwiej jest kupić gotową palmę, to jednak samodzielnie wykonana palma wielkanocna może być wspaniałą ozdobą świątecznego stołu.

Jak zrobić palmę wielkanocną?

Jeśli zastanawiamy się, jak zrobić palmę wielkanocną, powinniśmy rozważyć użycie zarówno kolorowych, efektownych ozdób, jak i żywych roślin. W samodzielnie przygotowanej palmie doskonale będą się prezentowały gałązki bazi, bukszpan, żywotnik, borówka, a nawet wrzos. Według tradycji trzon palmy powinny stanowić gałązki wierzby, zerwane w Środę Popielcową, a to dlatego, że wierzba jest symbolem nieśmiertelności duszy. Kilka ciasno związanych gałązek wierzbowych będzie stanowiło z pewnością solidną podstawę dla naszej palmy. Jeśli jednak nie mamy gałązek wierzbowych, możemy je z powodzeniem zastąpić gałązkami brzozy z pierwszymi listkami, lub też kwitnącą leszczyną z kotkami. Wystarczy dodać do nich bukszpan lub borówkę, ale jeśli palma ma być bardziej strojna, to warto pomyśleć o kwiatach – sprawdzą się zarówno żywe żonkile bądź hiacynty, jak i kwiaty z bibuły. Częstym elementem wielkanocnej palmy są także suszone kłosy żyta lub pszenicy.

Palma wielkanocna. Zdjęcie ilustracyjnePalma wielkanocna. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Gra?yna Makara / Agencja Wyborcza.pl

Palma wielkanocna DIY: prosty sposób na wykonanie

Choć gotowe palemki można nabyć niemal wszędzie, to palma wielkanocna DIY, czyli zrobiona własnoręcznie, z pewnością będzie niebanalną ozdobą świątecznego stołu. Wykonanie palmy wielkanocnej nie jest aż takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Warto wykorzystać chociażby poniższy sposób.

Potrzebne będą:

 • gałązki wierzby (czyli bazie),
 • bukszpan,
 • kwiatki z bibuły,
 • sznurek,
 • zielony kordonek (ewentualnie drucik),
 • ewentualne elementy ozdobne, takie jak jajeczka, piórka, wstążeczki itp.

Kilka gałązek wierzbowych złożyć ze sobą, w dolnej części dodać do nich bukszpan i związać kordonkiem. Warto gałązki dodawać stopniowo, za każdym razem dokładnie je wiążąc. Tuż poniżej bukszpanu, niejako na dolnej jego linii, dodać kwiaty i dokładnie przywiązać. Poniżej kwiatów dodać kolejne gałązki bukszpanu, przewiązać. Dodać kolejne kwiaty z krepiny, a poniżej kolejne gałązki bukszpanu. Na samym dole przewiązać gałązki sznurkiem, oplatając go kilkakrotnie, i zawiązać go na kokardę. W ten sposób otrzymujemy uchwyt. Oprócz kwiatów do dekoracji palmy można użyć jajeczek bądź piórek. Możliwości są nieograniczone, dajmy się ponieść fantazji i wykorzystajmy to, co akurat mamy pod ręką.

Palma wielkanocna. Zdjęcie ilustracyjnePalma wielkanocna. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Palma wielkanocna z bibuły: to potrafi każdy

Palma wielkanocna z bibuły to doskonały pomysł na pracę plastyczną wykonywaną wraz z dzieckiem w okresie poprzedzającym Święta Wielkiej Nocy. Nawet osoby z niewielkimi zdolnościami plastycznymi są w stanie wyczarować oryginalną ozdobę z bibuły, ale im większa wprawa, tym palma ma szanse być okazalsza i bardziej strojna. Do wykonania palmy wielkanocnej z bibuły wystarczą:

 • patyk, prosta gałązka lub wąski podłużny kawałek kartonu,
 • bibuła marszczona w różnych kolorach,
 • nożyczki,
 • klej.

Patyk należy okleić ciemnozieloną bibułą tak, by w całości go zakryć. Z zielonej bibuły wyciąć również paski o szerokości kilku centymetrów. Każdy z nich złożyć kilkakrotnie i ponacinać od jednej strony w równych odległościach tak, by paski przypominały trawę. Poszczególne ''źdźbła'' można lekko wywinąć nożyczkami. Zielony patyk owinąć od góry pierwszym paskiem trawy, przyklejając go od strony nierozciętej, źdźbłami do góry. Poniżej przykleić kolorowe kwiaty z bibuły – mogą to być kawałki kolorowej bibuły zwinięte w jednakowej wielkości kulki, lub przygotowane wcześniej kwiaty (wszystko zależy od naszych umiejętności manualnych). Zielony patyk okleić kolejnym paskiem trawy, tuż poniżej linii kwiatów. Następnie przykleić kolejne kwiaty z bibuły. Czynności te powtarzać naprzemiennie. Dół palmy można dodatkowo ozdobić wstążką, którą również da się wykonać z bibuły.

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Palma wielkanocna z papieru: coś dla najmłodszych

Bardzo prosta do wykonania jest palma wielkanocna z papieru. Aby przygotować taką ozdobę, należy zaopatrzyć się w:

 • paski kolorowego papieru w różnych odcieniach,
 • patyczek do szaszłyków,
 • klej,
 • nożyczki.

Na początek pasek w kolorze ciemnozielonym należy posmarować klejem i owinąć nim patyczek – w ten sposób powstanie łodyżka. Następnie pasek w dowolnym kolorze (np. różowym) należy naciąć wzdłuż całej jego długości w odległościach ok. pół centymetra i posmarować nienaciętą krawędź klejem, a następnie owinąć górną część łodyżki. W podobny sposób postępować z kolejnymi paskami w kontrastujących kolorach, przyklejając każdy z nich poniżej poprzedniego, aż powstanie cała palma. Można ją dodatkowo udekorować, przewiązując kokardą ze wstążki.

Zobacz też: Stroik na Wielkanoc - misterne konstrukcje i proste pomysły. Sprawdź koniecznie nasze propozycje [ZDJĘCIA]

Więcej o: