Jak wyczyścić srebro? Te produkty za grosze z szafki kuchennej nadadzą z powrotem blask biżuterii

Srebrna biżuteria i srebrne sztućce z czasem tracą swój blask, a nawet czernieją. Jest to zmatowienie, czyli wynik reakcji chemicznej pomiędzy srebrem a siarką zawartą w powietrzu. Na szczęście istnieje kilka prostych i niedrogich sposobów na usunięcie zmatowienia, wypolerowanie i wyczyszczenie srebra. Zobacz jak wyczyścić srebro.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Większość srebrnej biżuterii i akcesoriów jest dziś pokrywana bardzo cienką warstwą rodu, który chroni metal i sprawia, że jest on jaśniejszy i bardziej błyszczący. Ta cienka warstwa ochronna ulega jednak zużyciu, przez co srebrne przedmioty łatwo czernieją. W rzeczywistości srebrne przedmioty reagują nie tylko z siarką znajdującą się w powietrzu. Perfumy, kosmetyki, lakiery do włosów, kremy do rąk, olejki ze skóry, a nawet niektóre produkty spożywcze - mogą sprawić, że metal zmatowieje i straci swój blask i połysk.

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Czym wyczyścić srebro? Folia aluminiowa i proszek do prania

Ten sposób czyszczenia jest odpowiedni dla lekko zmatowiałych wyrobów ze srebra lub srebrnej biżuterii. Wyłóż miskę folią aluminiową i napełnij ją gorącą wodą. Dodaj łyżkę stołową płynnego środka do prania i dobrze wymieszaj. Wrzuć srebrne przedmioty do środka i pozostaw na minutę do namoczenia. Wyjmij srebro szczypcami kuchennymi, opłucz letnią wodą i połóż na ręczniku papierowym, aby wysuszyć przedmioty.

Jak wyczyścić srebro? Sięgnij po mąkę kukurydzianą i wodę

Jeśli srebro straciło swój blask, ten przepis pomoże Ci go przywrócić. Przygotuj gęstą pastę z mąki kukurydzianej z wodą i nałóż ją na srebrny przedmiot. Pozostaw mieszaninę do całkowitego wyschnięcia, a następnie wytrzyj ją ręcznikiem, aby wypolerować powierzchnię i przywrócić połysk biżuterii i srebrnym przedmiotom.

Czym wyczyścić srebro? Wykorzystaj ketchup

Może to zabrzmieć dziwnie, ale ketchup świetnie się sprawdza, gdy trzeba usunąć nalot ze srebra. Ta metoda jest przydatna, jeśli masz tylko 1-2 srebrne przedmioty do wyczyszczenia. Wyciśnij kilka kropel keczupu na papierowy ręcznik i delikatnie pocieraj zmatowiałe srebrne sztućce lub biżuterię. Jeśli na powierzchni srebra osadził się stary, zmatowiały nalot, nałóż keczup bezpośrednio na te miejsca i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie przetrzyj ściereczką z mikrofibry i spłucz wodą. Niektóre przedmioty, takie jak wyszukane świeczniki czy srebrne sztućce, mają więcej szczegółów. Użyj miękkiej szczoteczki do zębów, aby dotrzeć do szczelin i usunąć zmatowienie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: