Dieta oczyszczająca to hit czy kit? Wyjaśniamy, jakie są jej rodzaje i komu faktycznie służy

Na rynku istnieje wiele rodzajów diet, z których chętnie korzystają osoby, które chcą zadbać o swoją sylwetkę i zdrowie. W ostatnim czasie bardzo modna stała się dieta oczyszczająca organizm. Dziś wyjaśnimy, czym ona jest, kto może z niej skorzystać, a kto nie powinien i jakie są jej odmiany.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiele kobiet chcących zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę decyduje się na różnego rodzaju diety. Pośród tych najbardziej popularnych w ostatnim czasie znajduje się tak zwana dieta oczyszczająca. Wyjaśnimy dziś, na czym ona polega i jakie są jej rodzaje.

Zobacz wideo Ewa Chodakowska o dzieciństwie. "Parówki oddawałam pieskom". CO JADŁA?

Czym jest ostatnio modna dieta oczyszczająca?

Eliminacja toksyn z organizmu to główne założenie diety oczyszczającej. Wskazuje na to już sama jej nazwa. Substancje toksyczne mogą przedostawać się do naszego organizmu np. przez nieodpowiednią dietę. Mowa tu o diecie z wysoką zawartością tłuszczów nasyconych, cukrów, dodatków do żywności, zwłaszcza konserwantów, spulchniaczy, wzmacniaczy smaku, barwników. Źródłem toksyn może być także stres i nadużywanie leków. Działania wyżej wspomnianej diety ma na celu oczyszczenie organizmu z tych toksyn, a także ma wpłynąć na poprawę zdrowia, samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Diety oczyszczającej: kto nie powinien z niej korzystać, a to może?

Jeżeli interesujemy się tego rodzaju dietą, ważne jest, aby przy wyborze tej odpowiedniej dla nas zwrócić najpierw uwagę na trzy podstawowe czynniki:

  • wiek: dieta nie jest zalecana dzieciom, młodzieży, ludziom w podeszłym wieku
  • pory roku: np. długotrwała dieta oczyszczająca w zimie może doprowadzić do osłabienia organizmu. Warto zacząć dietę wiosną, latem lub jesienią
  • stan zdrowia: dieta nie jest zalecana np. kobietom w ciąży, czy osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego. W tych sytuacjach przed rozpoczęciem diety warto najpierw skonsultować się z lekarzem

Dlaczego diety oczyszczającej nie należy stosować przy żywieniu dzieci i młodzieży w wieku dojrzewania? Dlatego, że niewystarczająca ilość dostarczonych do organizmu kalorii i białka może zaburzyć rozwój młodego organizmu.

Rodzaje diet oczyszczających. Jest ich kilka

Dieta oczyszczająca nie istnieje jedna. Jej kilka rodzajów dzięki temu osoba chcąca skorzystać z jej właściwości może dostosować ją do siebie. Znajdziemy tam m.in.:

  1. Dietę warzywną: składa się głównie z warzyw i soków z nich wyciśniętych. Warzywa można podawać w formie surowej lub przygotowane np. na parze. Dozwolone jest też dodawanie oleju lnianego, co poprawia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
  2. Dietę owocową: polecana jest szczególnie latem, ze względu na swoje właściwości wychładzające organizm. Kompozycja takiej diety może być bardzo różnorodna w zależności od upodobań.
  3. Dietę cytrusową: składa się głównie z owoców cytrusowych, soków rozcieńczonych wodą mineralną, przygotowanych ze świeżych cytryn, grapefruitów czy pomarańczy.
  4. Dietę owocowo-warzywną: trwa zazwyczaj 3 tygodnie. Główne składniki to owoce i warzywa. Jadłospis stopniowo rozszerza się o kolejne produkty, a mianowicie jogurty i kefiry naturalne o niskiej zawartości tłuszczu, chude mięso drobiowe oraz ryby, kasze, produkty pełnoziarniste, ziarna.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: