Stroiki na Wielkanoc na cmentarz 2022: czym udekorować groby najbliższych?

Warto zacząć myśleć o tym, jakie przygotować stroiki na Wielkanoc na cmentarz. W 2022 roku Święta Wielkanocne przypadają w połowie kwietnia, mamy zatem jeszcze odrobinę czasu na wybranie odpowiednich świątecznych ozdób na groby najbliższych.
Zobacz wideo Nie wyrzucaj skorupek od jajek! Możesz je wykorzystać

Wielkanocne stroiki na cmentarz 2022: kupne czy robione ręcznie?

W sprzedaży pojawiły się już wielkanocne stroiki na cmentarz. 2022 rok to kolejny już rok, gdy Święta Wielkiej Nocy będą obchodzone raczej w kameralnym gronie. Napięta sytuacja na świecie nie skłania do nadmiernego optymizmu, a temat życia i śmierci stał się nad wyraz aktualny. Nic więc dziwnego, że zbliżająca się Wielkanoc jest szczególną okazją do okazania swojej pamięci o bliskich zmarłych. Nadchodzące święta skłaniają do poczynienia wiosennych porządków na cmentarzu, a na uporządkowanych nagrobkach, które odwiedzimy w Święta Wielkiej Nocy, doskonale będą się prezentowały wielkanocne stroiki. Z pewnością od ozdób bożonarodzeniowych, czy tych stawianych na grobach z okazji uroczystości Wszystkich Świętych, różnić się będą kolorystyką i ozdobami. Aby udekorować miejsce pochówku naszych bliskich na Wielkanoc możemy wybrać dowolną dekorację z bogatej oferty gotowych stroików wielkanocnych dostępnych w sklepach. Jeśli jednak mamy choć odrobinę zdolności manualnych, warto pokusić się o samodzielne wykonanie ozdoby świątecznej na grób. Wielkanocne stroiki na cmentarz wykonane samodzielnie na pewno będą oryginalne i niepowtarzalne. Mogą się okazać również znacznie tańsze od kupnych, a ich wykonanie może dostarczyć nam wiele przyjemności.

 

Jaki stroik wielkanocny na cmentarz wybrać?

Jaki stroik wielkanocny na cmentarz najlepiej przygotować? Jeśli chcemy, by stanowił on dekorację grobu przez dłuższy czas, warto wykonać go z trwałych komponentów, odpornych na zmiany temperatury oraz opady atmosferyczne. Najbardziej uniwersalnym stroikiem będzie wianek wielkanocny. Stosunkowo prosto jest skomponować wielkanocny wianek na styropianie. Oprócz gotowej obręczy ze styropianu warto zaopatrzyć się w sztuczne kwiaty na drutach, sztuczne zielone gałązki na drutach, szeroką wstążkę, malowane wydmuszki lub jajka ze styropianu i inne drobne ozdoby. Najlepiej jest sięgać po białe i żółte lub białe i różowe kwiaty, a wstążkę dopasować do nich kolorystycznie. Przydatny okazać się może również klej na gorąco. Styropianową obręcz należy owinąć wstążką lub dwiema - jeśli będą to wstążki w dwóch kolorach, to optymalne będzie połączenie jasnozielonego z żółtym. Po owinięciu obręczy, końcówki wstążki warto przymocować klejem. Następnie przytwierdzić trzeba kwiaty i gałązki na drutach (dla pewności warto je przykleić). Do wianka można również przykleić jajeczka, by podkreśliły jego wielkanocny charakter. Nie jest to jednak konieczne, kwiaty, wstążki i inne ozdoby będą równie interesujące, a wianek stanie się bardziej uniwersalny. Jeśli chcemy, by nasz stroik był bardziej elegancki, warto sięgnąć po gotowy wianek z wikliny, jako podstawę ozdoby. Dobrze będzie pomalować go na biało lub jasnozielono, najlepiej wodoodporną, zewnętrzną farbą w sprayu, a następnie udekorować zielonymi gałązkami, kwiatami i jajeczkami, na szczycie wianka mocując kokardę.

 

Jakie ozdoby wielkanocne na cmentarz oprócz wianka?

Jakie ozdoby wielkanocne na cmentarz można zanieść, jeśli nie chcemy wykonać wielkanocnego wianka? Być może ciekawym pomysłem okaże się stroik w kształcie krzyża. Tego typu dekoracja nagrobna doskonale wpisze się w symbolikę świąt. Bazą do jej wykonania mogą być choćby gałązki wierzby zebrane w pęk i przewiązane na krzyż. Można też sięgnąć po drewniane deseczki lub gotowy krzyż. Podstawę dekoracji można owinąć korą brzozową lub zielonymi gałązkami, np. bukszpanu. Na takim tle doskonale będą prezentowały się żółte kwiaty, w szczególności żonkile, tulipany, forsycje czy pierwiosnki. Z powodzeniem można jednak wykorzystać także nagietki, róże czy gerbery. Warto wszakże rozważyć sięgnięcie po sztuczne kwiaty, które znacznie dłużej będą cieszyły oko.

 

Ozdoby wielkanocne na cmentarz: czym udekorować grób na święta?

Ozdoby wielkanocne na cmentarz to nie tylko wieńce. Piękny okolicznościowy stroik może stanowić własnoręcznie wykonana kompozycja na plastrze drewna. Tego typu ozdoba będzie dość stabilna, można na niej umieścić takie wielkanocne symbole, jak kurczaczki, jajeczka, figurkę zajączka czy baranka, lub ograniczyć się wyłącznie do wiosennych kwiatów. Jeśli jednak nie podobają nam się sztuczne kwiaty, warto rozważyć ustawienie na grobie rośliny doniczkowej, odpowiednio udekorowanej. Pamiętajmy, by nie ozdabiać jej elementami toksycznymi dla rośliny oraz wybrać taki gatunek, który będzie odporny na zmienną, wczesnowiosenną aurę. Najlepiej skonsultować swój wybór ze specjalistą w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym.

 

Zobacz też: Upominki na Wielkanoc - pomysły na ciekawe świąteczne prezenty dla każdego. Co kupić na zajączka?

Więcej o: