Wniosek o przeliczenie emerytury już nie będzie możliwy? Zmiany w 2022 nie spodobają się seniorom

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury to szansa na podwyżkę świadczenia. Niestety, nie każdy senior może na nią liczyć. Wytyczne, które do tej pory już były bardzo rygorystyczne, w 2022 roku uległy zmianie. Czy wniosek o przeliczenie emerytury nadal można składać?

Ze względu na zmiany w tablicach dalszego średniego trwania życia, zmieniły się też wypłaty emerytury dla seniorów. Niektórzy postanowili złożyć wniosek o ponowne jej przeliczenie, aby sprawdzić - czy mają szansę na podwyżkę. Niestety, większość wniosków jest odrzucana, ponieważ warunki złożenia takiego wniosku są bardzo rygorystyczne. W 2022 roku tych warunków jest więcej, a dokładnie zwiększyły się o jeden, który jest bardzo kluczowy. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Wniosek o przeliczenie emerytury 2022 w tych przypadkach zostanie odrzucony

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, celem uzyskania podwyżki emerytury zostanie przyjęty wyłącznie od osób, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Marcelina Zawadzka "Olśniewająca" sukienka Zawadzkiej. Wiemy, gdzie ją kupić

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć za pośrednictwem profilu na stronie internetowej PUE ZUS. Istnieje także możliwość zrobienia tego osobiście w urzędzie. Wniosek dostępny jest na miejscu, ale też na stronie internetowej pod tym linkiem.

Emerytura ZUS 13 emerytura 2022: wypłata już za kilka dni. Ile otrzymają seniorzy?

Wniosek o przeliczenie emerytury 2022 na nowych zasadach

Do tej pory wniosek o ponowne przeliczenie emerytury był odrzucany, jeśli wpłynął od:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Seniorzy mogli wnioskować raz na kwartał, a na podstawie przeliczeń wybrać odpowiednią dla siebie i naturalnie najbardziej korzystną w danym momencie podwyżkę. W 2022 roku wniosek złożą tylko raz. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, aby uzyskać jak najwcześniej wyższą emeryturę.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: