Jak prać buty w pralce? Te trzy proste zasady sprawią, że będą służyły ci latami

Pranie butów w pralce to na pewno jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposób na pozbycie się zabrudzeń, jednak pod warunkiem, że zostanie przeprowadzone prawidłowo. Nieodpowiednie przygotowanie obuwia może skutkować jego uszkodzeniem, a nawet całkowitym zniszczeniem. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Minimalistyczna stylizacja z oxfordami

Jeśli pranie ręczne nie jest w stanie sobie poradzić z zabrudzeniami powstałymi na butach, możemy wrzucić je do pralki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę trzy istotne kwestie, a mianowicie z jakiego materiału są wykonane buty, odpowiednie przygotowanie obuwia do prania oraz ich prawidłowe wysuszenie. Dzięki tym czynnikom będziemy mogli cieszyć się czystymi butami bez obaw o ich zniszczenie. 

Nie wszystkie buty możemy prać w pralce

To pierwsza i najważniejsza kwestia, którą należy rozważyć, zanim zdecydujemy się na mechaniczne pranie obuwia. Niektóre buty po wypraniu w pralce mogą ulec zniszczeniu. Mowa tutaj o: 

  • szpilkach oraz butach z ćwiekami lub innymi ozdobami - mogą doprowadzić do uszkodzenia bębna pralki, 
  • butach skórzanych - mogą popękać, 
  • obuwiu zamszowym - pranie negatywnie wpływa na wygląd butów, 
  • butach klejonych - w kontakcie z wodą obuwie może się rozkleić. 

Jak prać buty w pralce? Najważniejsze wskazówki 

Przed umieszczeniem butów w pralce należy oczyścić je z dużych zabrudzeń tzn. błota, piasku, trawy, liści czy cementu. Taki rodzaj zanieczyszczeń nie tylko utrudni skuteczne wyczyszczenie obuwia, ale może doprowadzić do uszkodzenia pralki. Jeśli buty posiadają sznurówki, to je wyjmujemy. Najlepiej wyczyścić je umieszczając w misce z wodą oraz dodatkiem detergentu. Dotyczy to również wkładki, jeżeli istnieje możliwość jej wyjęcia. Buty warto umieścić w specjalnych woreczkach ochronnych, stosowanych najczęściej do bielizny

Z zabrudzeniami na butach najlepiej poradzi sobie proszek do prania. Unikamy płynów zmiękczających oraz nie dodajemy płynu do płukania. Pranie powinno odbywać się maksymalnie w 30 stopniach i z obrotami nie większymi niż 500. Dodatkowo wybieramy program bez wirowania. 

Suszenie butów jest równie ważne jak ich pranie

Nie suszymy butów stawiając je na kaloryferze, czy też bezpośrednio na słońcu. Może to doprowadzić do utraty ich pierwotnego kształtu lub odbarwienia materiału. Najlepszym sposobem jest zwinięcie gazet w kulkę, wypchanie nimi butów i pozostawienie do wyschnięcia. Co jakiś czas należy wymieniać zwilgotniały papier. Dopiero gdy wyciągając go, będzie on całkowicie suchy to znak, że obuwie jest już prawidłowo wysuszone. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: