Czym myć panele fotowoltaiczne, aby ich nie uszkodzić? Istnieje kilka zasad, których trzeba przestrzegać

Panele fotowoltaiczne tak jak każda inna rzecz znajdująca się poza domem po jakimś czasie pokrywa się kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Sam deszcz nie jest w stanie w pełni usunąć tego brudu. Wyjaśnimy dziś czym myć panele fotowoltaiczne, aby ich nie uszkodzić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli chcesz, aby twoja instalacja fotowoltaiczna przynosiła wymierne korzyści w postaci stałych dopływów energii, pamiętaj o regularnym czyszczeniu modułów. Ponieważ to właśnie od nich i słońca zależy, ile zostanie naprodukowanej energii. Jeżeli będą zanieczyszczone, dotrze do nich mniej promieni, a to zdecydowanie przełoży się na ich wydajność. Istnieją sprawdzone domowe sposoby dzięki, którym zadbasz o ich czystość.

Zobacz wideo Koniec fotowoltaiki w Polsce? Małgorzata Tracz: Nie jest to dobra ustawa

Jak myć panele fotowoltaiczne? Zwróć uwagę czy to bezpieczne

Jeżeli panele słoneczne są łatwe do czyszczenia i  dostęp do nich nie jest utrudniony, to możemy oczyścić je sami. Ważne, aby upewnić się, że możemy zrobić to w bezpieczny sposób. Panele takie często umieszczane są wysoko i w takiej sytuacji nie warto ryzykować wypadkiem.

O czym należy pamiętać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Jest kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać podczas samodzielnego mycia swojej instalacji fotowoltaicznej. Oto one:

  • Nie używaj detergentów – może zajść reakcja z materiałami użytymi do budowy paneli, co spowoduje ich zniszczenie.
  • Nie myj paneli w środku dnia. Jeżeli nie chcemy ich zniszczyć, należy poczekać, aż ostygną.
  • Nie używaj szorstkich gąbek lub innych produktów mogących porysować panele.
  • Nie korzystaj z myjek ciśnieniowych – mogłoby to zniszczyć uszczelniający silikon między szybą a ramą modułu i spowodować wygenerowanie prądów upływu.
  • Myj panele cyklicznie, 1-2 razy w roku. Zwiększy to uzysk energetyczny z całej instalacji fotowoltaicznej.

Czym myć panele fotowoltaiczne, aby ich nie uszkodzić?

Do czyszczenia modułów fotowoltaiki nie potrzeba nic specjalnego. Należy myć je wodą destylowaną oraz miękką gąbką, która nie spowoduje zarysowań. Jeżeli czyścisz swoją instalację regularnie, nie musisz używać mydła. W przypadku większego zanieczyszczenia zaleca się stosowanie roztworu zrobionego z małej ilości płynu do mycia szyb wymieszanego z octem winnym.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: