Dodatek osłonowy: kiedy wypłaty? Część wnioskujących już je otrzymała. Wiemy co z pozostałymi

Jedną z form wsparcia obywateli przez rząd jest dodatek osłonowy. Kiedy wypłaty tego świadczenia wpłyną na konta osób starających się, zależy od dnia złożenia przez nich wniosku. Wszystko dlatego, że będzie on wypłacany jedynie w dwóch terminach.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek osłonowy jedna z częścią Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, która ma na celu, choć częściowo zrekompensować Polakom w najgorszej sytuacji materialnej wzrost cen gazu, energii, żywności i usług. Aby skorzystać z tego wsparcia, trzeba spełnić kryterium dochodowe, a wysokość pomocy uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Zobacz wideo Czeka nas kolejny wzrost inflacji? Ekspert wyjaśnia

Kiedy wypłata dodatku osłonowego? Istnieją dwa terminy wypłat

Aby otrzymać dodatek osłonowy, należy spełnić warunki i złożyć wniosek. Pierwszy termin składania wniosków minął 31 stycznia. Osoby, które zdążyły w tym czasie złożyć wniosek, otrzymają dofinansowanie w dwóch ratach. Pierwsze pieniądze wpłyną na ich konta jeszcze w marcu, a druga część w styczniu. Osoby, które wniosek złożyły lub złożą później, mogą wnioskować ponownie do końca października tego roku, otrzymają jedynie drugą wypłatę w styczniu.

Dodatek osłonowy: kwoty wypłat uzależnione są od wielkości gospodarstwa domowego

Wysokość dodatku osłonowego zależy od dwóch czynników. Ilości osób w gospodarstwie domowym i ich dochodów, a także od tego czym ogrzewany jest dom. Jego kwota w skali roku może wynosić do: 

  • 400 zł dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie
  • 600 zł dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 850 zł dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 1150 zł dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie

W przypadku rodzin ogrzewających gospodarstwa węglem wypłaty będą wyższe od 100 zł do 287 zł.

Dodatek osłonowy do kiedy wnioski? W dokumentach zaszła mała, ale ważna zmiana

Od 15 lutego 2022 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Co ciekawe zostało w nim zmienione tylko jedno słowo. Lecz zmiana jest znaczące. W aktualizowanym wniosku nowym elementem jest zastąpienie słowa „wpisane" słowem „zgłoszone". Dzięki tej małej zmianie ustawodawca wyeliminował konieczność czekania na dokonanie wpisu zgłoszenia pieca węglowego do CEEB. Niestety może to trwać nawet 6 miesięcy. Według poprzednich przepisów oznaczało to, że aż do wpisania pieca do CEEB, nie można wypłacić podwyższonego dodatku osłonowego.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: