Większa liczba zgonów wpłynie na wyższe emerytury. Dane GUS szokują. Sprawdź, ile możesz zyskać

Większa liczba zgonów spowodowanych pandemią koronawirusa sprawi, że osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę lub złożą wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, mogą liczyć na wyższe świadczenia. Dane wydane w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego są szokujące. - Cofnęliśmy się do poziomów 2003 roku - poinformował ekonomista Łukasz Kozłowski.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Przewidywania dotyczące średniego dalszego trwania życia mają bezpośredni wypływ na prognozowaną wysokość świadczenia przyszłych emerytów, ale też na kwoty, jakie otrzymują osoby emerytury już pobierające. Najprościej ujmując im mniej prognozowanych miesięcy życia, tym wyższe będzie świadczenie. GUS opublikował właśnie zatrważające dane. Epidemia koronawirusa przyczyniła się do wielu zgonów, a tym samym spowodowała spadek tablic we wszystkich przedziałach wiekowych.

Nowe dane GUS. Tabela dalszego trwania życia 2022. Prognozy nie napawają optymizmem 

W poniedziałek 28 marca pojawił się komunikat, w którym zostały opublikowane nowe tablice średniego dalszego trwania życia. Jak wskazał Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich: 

Spadek oczekiwanej długości życia już w 2020 r. był duży, a w 2021 r. niestety tylko się pogłębił. (...) Na skutek nadmiarowych zgonów, pod względem długości życia cofnęliśmy się do poziomów 2003 roku. 

Okazuje się bowiem, że w 2019 roku osoba 60-letnia miała przed sobą według statystyk 261,5 miesiąca życia. W 2021 roku liczba ta spadła do 238,9 miesiąca. 

Dane te przełożą się na wyższe emerytury. Kto na tym może skorzystać?

Nowe tablice w największym stopniu wpłyną przy obliczaniu emerytur seniorów, którzy wniosek o przyznanie świadczenia złożą od kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku. Jak przełoży się to w praktyce na wysokość emerytur, dla Dziennika Gazety Prawnej skomentowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska: 

- Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie wyższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. niż świadczenie wyliczone na podstawie poprzedniej tablicy. 

Jeszcze większe zyski czekają osoby, które pomimo uzyskania powszechnego wieku emerytalnego kontynuowały swoją pracę zawodową. Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że emerytura 61-letniej kobiety, która złoży wniosek o jej przyznanie, będzie wyższa o 7,7 proc., a 62-latki nawet 18,2 proc. Przed wybuchem pandemii byłoby to zaledwie ok. 8 proc. 

Czy warto składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Należy pamiętać, że nie każdy ma taką możliwość 

Jedynie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nadal pracowały, dzięki czemu ich składki były regularnie ściągane, mają szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Trzeba jednak pamiętać, że rząd ujednolicił system dla osób z tzw. starego i nowego systemu, co wiąże się z tym, że pracujący seniorzy mają możliwości przeliczania emerytury nie raz na kwartał jak dotychczas, a jedynie raz na rok. 

- ZUS powiększy ich świadczenie, uwzględniając składki wpłacone od ostatniego obliczenia emerytury i tablice obowiązujące od 1 kwietnia 2022 r., ale nie obliczy świadczenia całkowicie od nowa. Jest to spójne z założeniami systemu - im później przejdziemy na emeryturę, tym większe świadczenie otrzymamy. Taki wniosek można składać raz do roku i dodatkowo po ustaniu ubezpieczenia - zaznacza dr Lasocki. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: