Dlaczego koty uwielbiają pudełka i kartony? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Gdy kupimy prezent dla kota, najbardziej ucieszy go... opakowanie. To dlatego, że zwierzęta te uwielbiają wszelkie kartony i pudełka. Z czego to wynika? Mówi się zazwyczaj o dwóch głównych przyczynach.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Otworzyła okno życia dla zwierząt. "Ludzie są wygodni"

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, które wielu z nas traktuje wręcz jak członków swoich rodzin. Dlatego też często poszukujemy odpowiedzi na pytania dotyczące różnych zachowań naszych pupili. Jedno z najczęściej zadawanych dotyczy tego, dlaczego koty uwielbiają pudełka oraz kartony?

Dlaczego koty uwielbiają pudełka i kartony?

Koty kochają kartony oraz pudełka, do których mogą wejść. Z czego to wynika? Możemy spotkać się z opinią, że wpływa na to przede wszystkim upodobanie tych zwierząt do komfortu oraz ich instynkt łowiecki. 

 

Idealne warunki dla kota

Okazuje się, że w pudełkach i kartonach koty czują się bardzo bezpiecznie. Ponadto takie warunki zapewniają im odpowiednią temperaturę drzemki. Zwierzęta te najlepiej czują się w temperaturze od 30 do 36 stopni Celsjusza - wówczas najszybciej osiągają stan relaksu. 

Z kolei instynkt łowcy sprawia, że koty lubią obserwować otoczenie z dyskretnego i bezpiecznego miejsca. Pudełko lub karton jest więc takim ukrytym punktem obserwacyjnym, z którego zwierzę nie musi spodziewać się ataku "zza pleców". 

Warto wspomnieć o badaniach, które kilka lat temu przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie. Wynika z nich, że przebywanie w pudełku zmniejsza u kotów stres. Zwierzęta, które miały możliwość schowania się w pudełkach były znacznie mniej zestresowane niż te, który nie mogły tego zrobić

Więcej o: