Jak pozbyć się kamienia z żelazka? Potrzebujesz 3 zł i dwóch składników. Efekt będzie zaskakujący

O żelazko jak każdy inny sprzęt domowy powinniśmy dbać poprzez regularne czyszczenie. Z czasem szczególnie jeśli używamy twardej wody, może bowiem dojść do powstania wewnątrz kamienia. Wówczas praca żelazka nie tylko jest mniej skuteczna, ale powoduje również, że na ubraniach zostają paprochy lub nieestetyczne zacieki. Dowiedz się, jak wyczyścić żelazko z kamienia i uniknąć tego problemu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

To twarda woda w głównej mierze wpływa na gromadzenie się kamienia w żelazku. Powinniśmy pamiętać więc zarówno o odpowiednim czyszczeniu sprzętu, wykonując je przynajmniej raz na dwa miesiące, jak i właściwym użytkowaniu. Wlewając wodę do zbiornika, warto zadbać, aby była ona filtrowana lub destylowana. Po zakończeniu prasowania pozostałą wodę należy natomiast wylać. Jak jednak poradzić sobie, gdy na ubraniach zaczynają pojawiać się białe paprochy? Dowiecie się poniżej. 

Małgorzata Kożuchowska "Boska" kamizelka Małgorzaty Kożuchowskiej. "Wow, ale pięknie"

Jak odkamienić żelazko? Domowe sposoby są skuteczniejsze niż niejeden sklepowy środek

Na rynku mamy wiele specjalistycznych środków stworzonych z myślą o odkamienianiu domowych sprzętów. Ich koszt zaczyna się zazwyczaj od około 15 zł, a opakowanie nie wystarcza na wiele zabiegów. Doskonałą i zdecydowanie tańszą alternatywą będą domowe sposoby, których skuteczność niejednokrotnie bywa lepsza od środków kupnych. Potrzebować będziemy jedynie: 

  • octu, 
  • ściereczki do czyszczenia, 
  • ściereczki do prasowania, 
  • wykałaczki. 

Lidlomix - kiedy w Lidlu 2022? Znamy datę i cenę! Podobne sprzęty kupisz w RTV Euro AGD i Media Expert Nowy Lidlomix. Kiedy w Lidlu 2022? Znamy datę i cenę!

Dowiedź się, jak wyczyścić żelazko z kamienia krok po kroku 

Warto rozpocząć od przepchania dziurek na stopie żelazka. W związku z tym moczymy ściereczkę w occie, nakładamy ją na wycieraczkę i osad "wpychamy" do środka. Następnie wlewamy do pojemnika żelazka szklankę roztworu przygotowanego pół na pół z wody i octu. Ustawiamy żelazko na najwyższą temperaturę i włączamy funkcję parowania. Niestety będzie temu towarzyszył intensywny zapach. Gdy połowa roztworu wyparuje, bierzemy żelazko i zaczynamy prasować nim ściereczkę. Na koniec, gdy pojemnik będzie już pusty, wlewamy do środka zwykłą wodę i powtarzamy parowanie, dzięki czemu pozbędziemy się zapachu octu. Po wystygnięciu żelazka przecieramy stopę wilgotną ściereczką. 

Kwasek cytrynowy nie jest najlepszym sposobem na to, jak się pozbyć kamienia z żelazka

Na wielu forach możemy przeczytać, że kwasek cytrynowy świetnie zastąpi ocet. Metoda ta nie jest jednak polecana do każdego rodzaju żelazka, a co więcej przy jego wykorzystaniu istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia sprzętu na skutek połączenia kwasku z gorącą wodą. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: