Ci seniorzy mogą liczyć na 200 zł do emerytury. "Kolejny etap rozdawnictwa"

Na dodatek 200 zł do emerytury co miesiąc mogą liczyć seniorzy po złożeniu odpowiedniego wniosku. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Przywilej ten przysługuje wybranej grupie emerytów, ale pieniądze mogą oni otrzymywać dożywotnio.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Większość dodatków tj. 500 plus dla seniora, 13 czy 14 emerytura to świadczenia, których wypłatą zajmuje się ZUS. Inaczej jest w przypadku 200 zł do emerytury. Seniorzy, którzy chcieliby je otrzymać muszą udać się z wnioskiem do zupełnie innej placówki. Wcześniej powinni jednak spełnić odpowiednie kryteria. 

200 zł do emerytury mogą otrzymać jedynie trzy grupy zawodowe 

To właśnie emeryci służący w Ochotniczej Straży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym oraz Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym mogą liczyć na dodatek do emerytury w wysokości 200 zł. Otrzymają te środki, jeśli spełniają następujące warunki: 

  • mężczyźni – ukończone 65 lat i czynny udział w działaniach ratowniczych przez co najmniej 25 lata,
  • kobiety – ukończone 60 lat i 20 lat czynnej służby.

Co istotne, przy naliczaniu tzw. czynnej służby nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat. Wystarczy, że przynajmniej raz w roku osoba wnioskująca brała udział w akcjach ratowniczych. 

Jak otrzymać dodatek 200 zł do emerytury 2022? Wniosku nie złożysz w ZUS

To nie ZUS, a Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odpowiada za wypłatę środków. Z wnioskiem należy udać się jednak nie tam, a do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pieniądze zostają przyznane dożywotnio i są wypłacane do co miesiąc do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego.

Ten dodatek do emerytury budzi mieszane uczucia

W pojawiających się pod naszymi artykułami komentarzach można dostrzec, że nie wszyscy zadowoleni są z faktu, że z dodatku mogą skorzystać jedynie wybrane grupy. Ponadto niektórzy zwracają również uwagę na ich zdaniem niską wysokość wypłat: 

Kolejny etap rozdawnictwa
Karmicie nas jak żebraków, którym wrzuca się pieniądz do kapelusza
Otrzyma te grosze 1/2 % emerytów
Takie ochłapy wrzucane tylko i wyłącznie ze względów politycznych są uwłaczające godności

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: