Czy trzeba prać nowe ubrania przed ich założeniem? Konsekwencje mogą zaskoczyć

Większość z nas uwielbia nowe ubrania. Są one perfekcyjne. Kolory są intensywne, wzory wyraźne, a ozdoby nienaruszone. Dlaczego więc należy je prać i ryzykować, że zmienią swój wygląd, zanim jeszcze będziesz miała okazję je założyć? Sprawdź, czy trzeba prać nowe ubrania?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Istnieją powody, dla których warto prać nowe ubrania, zwłaszcza takie jak bielizna, koszulki i szorty, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, zanim je założysz. Zobacz, o co chodzi i w jaki sposób brać nowe rzeczy.

Zobacz wideo Czyścimy akcesoria kuchenne - sztućce, drewniane łyżki, deskę do krojenia i naczynia

Czy trzeba prać nowe ubrania? Poznaj powody

Nowe ubrania wbrew pozorom mogą być źródłem wielu nieprzyjemnych konsekwencji nie tylko zdrowotnych. Warto jest, więc przed pierwszym założeniem je wyprać, by mieć pewność, że są czyste, gdyż to one mają bezpośredni kontakt ze skórą. Oto najważniejsze powody, dla których trzeba prać nowe ubrania:

  1. Pierwszym powodem jest wypłukanie zbędnego barwnika, który może zostać przeniesiony na skórę lub inne ubrania. Większość tkanin wykonanych z włókien syntetycznych jest barwiona barwnikami, które mogą powodować poważne reakcje skórne u osób. Zwłaszcza u małych dzieci, które są na nie uczulone.
  2. Podczas przymierzania ubrań możliwe jest przeniesienie się wszy, świerzbu, bakterii i grzybów z jednej osoby na drugą. Przebieralnie mogą stać się wylęgarnią wszystkiego.
  3. Nowe ubrania należy prać, aby usunąć z nich chemiczne środki wykończeniowe, takie jak mocznik i formaldehyd, które producenci nakładają na ubrania, aby poprawić ich strukturę i zredukować zmarszczki. Wykończenia te nie wszystkim przeszkadzają, ale jeśli masz wrażliwą skórę, możesz nabawić się wysypki.

Jak prać nowe ubrania? Stosuj się do instrukcji na metce

Nowe ubrania, pościele i ręczniki kąpielowe należy prać zgodnie z instrukcjami podanymi na metce. Jeśli na metce znajduje się napis, że przed noszeniem należy uprać je oddzielnie, to trzeba mocno uważać na przeniesienie barwnika i utratę koloru. Pranie pomoże usunąć część nadmiaru barwnika, ale po każdym należy sprawdzić wodę do płukania. Jeśli kolor pozostanie w wodzie, należy w dalszym ciągu prać oddzielnie lub w podobnych kolorach. Może być konieczne kilka prań, aby pozbyć się nadmiaru barwnika i zapobiec uszkodzeniu innych tkanin.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: