14 emerytura 2022: Kiedy wypłata? Ponad 400 tys. osób jej nie dostanie! To więcej niż rok temu

Wiele emocji wzbudza powrót jednego ze świadczeń. Jest to oczywiście 14 emerytura. Kiedy wypłata? Okazuje się, że już niedługo. Niestety, nie trafi na konta wszystkich seniorów. W 2022 roku może otrzymać ją jeszcze mniej osób niż rok temu. Co jest tego przyczyną?

Rząd podjął decyzję o wypłacie w 2022 roku nie tylko trzynastej, ale i czternastej emerytury. W przeciwieństwie do znanej już od lat "trzynastki" - "czternastka" nie jest wypłacana każdemu emerytowi. Liczą się przede wszystkim progi finansowe. W 2021 roku to świadczenie nie trafiło na konta aż 400 tysięcy seniorów. Ta liczba zwiększy się w 2022 roku. Kiedy wypłata i kto ją otrzyma?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

14 emerytura 2022: kiedy wypłata trafi na konta seniorów? Będą musieli poczekać

Trzynasta emerytura w 2022 roku trafi na konta seniorów przed Wielkanocą. Niestety, czternasta emerytura trafi do nich o wiele później. Rząd mówi o wypłatach jesienią, czyli dopiero w październiku, a nawet w listopadzie. Warto na nią czekać, ponieważ będzie wyższa niż rok temu. Jest równa najniższej emeryturze, której kwota w związku z waloryzacją w 2022 wzrosła z 1250,88 zł. do 1338,44 zł. 

Dorota GardiasMonnari: płaszcze taniej nawet o 428 zł. Podobny ma Gardias

14 emerytura 2022 nie jest dla wszystkich. Kto otrzyma świadczenie?

Tak samo jak rok temu, w przeciwieństwie do 13 emerytury, w przypadku 14 emerytury obowiązują nieco bardziej rygorystyczne zasady. Pierwsza z nich to oczywiście wiek emerytalny i status emeryta, druga - to próg dochodowy. 14 emerytura 2022 trafi do tych seniorów, których dochód nie przekracza 2,9 tys. zł. Rząd wspominał, że kryteria ubiegłoroczne  pozostaną niezmienione. W przypadku pozostałych osób, które przekroczą ten próg, będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę" która oznacza pomniejszenie świadczenia o tyle, o ile przekroczą ów próg dochodowy.

emerytura po mężu, renta rodzinna po mężuRenta rodzinna po mężu 2022. Te osoby dostaną wyższą kwotę

14 emerytura 2022 trafi do jeszcze mniejszej grupy seniorów! Dlaczego?

W 2022 roku ze względu na próg dochodowy "czternastka" nie trafiła do aż 400 tysięcy emerytów. Biorąc pod uwagę waloryzację i podwyżkę emerytur, w 2022 roku jeśli zasady przyznawania jej pozostaną takie same - jeszcze mniej osób ją otrzyma. Wszystko przez to, że próg wynosi 2,9 tys. złotych, a wszystkie emerytury "poszły w górę". Nie jest pewne, czy Rząd nie zdecyduje o podwyższeniu progu. Ma czas aż do jesieni, a jak wiadomo - jego decyzje bywają zaskakujące.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: