Palmy domowe mają uschnięte liście? To przez te dwa najczęściej popełniane błędy

Palmy domowe pięknie i efektownie zdobią wnętrza, a także przywodzą na myśl tropikalny klimat. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się ich podłużnymi liśćmi. Co jednak w sytuacji, gdy zaczynają one usychać? Należy zacząć przede wszystkim szybko działać. Podpowiadamy w jaki sposób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Palmy w swoim środowisku naturalnym występują w klimatach tropikalnych i subtropikalnych, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza. Warto wziąć to pod uwagę, gdyż jest to klucz do odpowiedniej pielęgnacji rośliny, jeśli decydujemy się na wersję domową. To właśnie zapewnienie zbyt małej wilgotności jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Przed przystąpieniem do poniższych czynności, najpierw rozpoczynamy jednak od obcięcia suchych końcówek na liściach palmy. 

Palmy domowe należy regularnie spryskiwać. Wilgotność można zapewnić im także w inny sposób

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że palma nie powinna stać przy źródle ciepła np. grzejniku. Urządzenia takie wysuszają powietrze, czego palmy stanowczo nie lubią. Musimy zatem je regularnie zraszać. Najlepiej co trzeci dzień, a w sezonie letnim nawet co drugi. Ma to być jednak delikatna mgiełka, a nie "ulewny deszcz". Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że nie powinna być to woda bezpośrednio z kranu. Warto, aby ona wcześniej trochę odstała. Można też skorzystać z wygodniejszej metody o takiej samej skuteczności, a mianowicie podstawki nawilżającej. Przygotowanie jej jest bardzo proste. Wystarczy podstawkę doniczkową zasypać keramzytem lub kamyczkami i zalać wodą, a następnie ustawić pod doniczką z palmą. Parująca z podstawki woda będzie się unosiła, nawilżając powietrze wokół palmy.

Drugi najczęściej popełniany błąd to nieprawidłowe podlewanie. Palmy domowe lubią wodę, ale z umiarem

Palmy muszą mieć stale wilgotne, ale nie mokre podłoże. Natomiast najlepiej podlewać je rzadziej, ale obficiej. Nie ma zasady, która powie nam, co ile należy podlewać roślinę. Sprawdza się to poprzez sprawdzenie jej podłoża. Jeśli palma nie będzie miała wody w ziemi, zacznie ją ściągać z liści, co doprowadzi do ich usychania i brązowienia. Posiadacze palm powinni dodatkowo pamiętać o: 

  • doniczce z dziurką - dzięki temu nadmiar wody wyleci na podstawkę, co nie doprowadzi do gnicia korzeni, 
  • przepuszczalnej i trzymającej wilgoć ziemi -  możemy postawić na specjalistyczne podłoże do palm lub wybrać ziemię uniwersalną i dodać to niej trochę piasku oraz gliny.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: