Ile wynosi 13 emerytura netto? Wysokość dodatku może być dla seniorów zaskoczeniem. "Lepiej to niż nic"

Trzynastka dla emerytów 2022 to dodatkowy zastrzyk gotówki dla domowych budżetów najstarszych obywateli. W tym roku jej wypłaty wzrosną nie tylko na skutek waloryzacji. Mimo to zdaniem części osób wysokość świadczenia wciąż pozostawia wiele do życzenia. Kiedy wypłata 13 emerytury w 2022 i na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ile PiS obiecało wyborcom i jaki to koszt w przeliczeniu na wyborcę?

Trzynasta emerytura to świadczenie wypłacane od 2019 r., które zostało zagwarantowane jako coroczny dodatek zgodnie z ustawą z dnia 9 stycznia 2020 r. Jej wysokość podlega waloryzacji, dzięki czemu w 2022 r. seniorzy mogą liczyć na nieco wyższe wypłaty. O ile dokładanie i kiedy ruszą pierwsze wypłaty? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie poniżej.

Ile wynosi 13 emerytura 2022 netto? Niektórych kwota może zaskoczyć

Trzynastki zostaną wypłacone z automatu wszystkim emerytom i rencistom, którzy na dzień 31 marca 2022 roku będą mieli prawo do jednego ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Ich wysokość wynosi tyle samo, co aktualnie obowiązująca minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. Decyzją rządu wypłaty będą zwolnione z obowiązku uiszczenia podatku, a to oznacza, że na konta najstarszych obywateli trafią wyższe środki. Dokładnie będzie to 1217,98 zł netto. 

Kiedy wypłata 13 emerytury w 2022? Do części seniorów świadczenia dotrą już w tym tygodniu

To już jutro, czyli 1 kwietnia część seniorów może spodziewać się dodatku na swoich kontach. Pozostali otrzymają je wraz ze swoim comiesięcznym świadczeniem, czyli 5,8 (jako że 10 przypada w niedzielę), 15, 20 i 25 kwietnia. Wypłaty dla osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne trzynastki będą realizowane w maju. 

Trzynastka dla emerytów 2022 budzi mieszane odczucia

Wiele osób jest zdania, że takie dodatki są potrzebne, jednak ich wysokość biorąc pod uwagę szalejącą inflację, jest nieadekwatna: 

Drożyzna dobija nas z każdej strony, dobre jest to co jest, ale to zbyt mało przy cenach okrążających nas, że wszystkich stron
Trochę dadzą, by zabrać po cichu jeszcze więcej
Marna pociecha, ale lepiej to niż nic

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: