Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2022? Radosny powód oblewania się wodą w lany poniedziałek

Zastanawiasz się za ile dni Wielkanoc 2022? Data ta nie jest taka sama co roku, gdyż święto jest ruchome. Wielkanoc to niezwykle ważne święto dla wszystkich chrześcijan. Kiedy wypada lany poniedziałek i zobacz jakie dni wolne od pracy 2022 nas czekają.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielkanoc to czas, kiedy spędzamy go w gronie rodziny i wyjątkowo obchodzimy, kultywując tradycje. Jest to również okres, kiedy wypadają dni wolne od pracy i możemy wykorzystać je na zorganizowanie długiego weekendu. Zobacz, kiedy wypada Wielkanoc i lany poniedziałek.

Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?

Co oznaczają święta wielkanocne? Symbolika świąt

Obchody świąt wielkanocnych upamiętniają czas zmartwychwstania Jezusa. Dla Chrześcijan jest to najważniejsze święto, gdyż wiąże się to z pamięcią o śmierci, męce i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, by odkupić ludzkie grzechy. 

Za ile dni Wielkanoc? Sprawdź, kiedy dni wolne od pracy 2022 

Zgodnie z kalendarzem Wielkanoc 2022 wypada w tym roku dokładnie 17 kwietnia. Wielkanoc wypada zwyczajowo w niedzielę, ale dniem wolnym będzie również Poniedziałek Wielkanocny, który wypada 18 kwietnia. Święta Wielkanocne to okazja, by odpocząć, odwiedzić rodzinę czy wyjechać na weekend nad morze. W tym roku będą to 3 dni wolne od pracy.

Tradycje Wielkanocne: Lany Poniedziałek 2022 - jak jest obchodzony?

Jedną z tradycji wielkanocnych jest lany poniedziałek. Poniedziałek Wielkanocny jest świętem ruchomym, więc oznacza to, że każdego roku wypada w innym terminie. W tym roku lany poniedziałek, znany również jako Śmigus Dyngus przypada na dzień 18 kwietnia 2022. Jest to zwyczaj wywodzący się ze starosłowiańskich obrzędów. Ludzie w przeszłości celebrowali w ten sposób radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Zwyczaj oblewania ludzi wodą pochodzi jeszcze z czasów pogańskich.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: