Podwójna emerytura co miesiąc może wpływać na konto seniora. Tyle że nie każdego. "Przywileje rodem z PRL"

Podwójna emerytura to świadczenie, do którego sam wniosek nie wystarczy. Trzeba również spełnić szereg odpowiednich warunków. Pieniądze nie są natomiast wypłacane przez ZUS. Wiele osób jest oburzonych faktem, że przywilej wypłaty drugiej emerytury co miesiąc przysługuje jedynie wybranym.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Podwójna emerytura jest możliwa, mimo że to nie ZUS ją wypłaca. Środki co miesiąc na konto emeryta mogą trafiać z zupełnie innego podmiotu. Kto może ubiegać się o drugie świadczenie oraz jakie warunki powinien spełnić?

Emerytura mundurowa i cywilna. Nie wszystkie służby mogą pobierać oba świadczenia

Osoby pracujące w służbach mundurowych, czyli nie tylko w policji, ale także w ABW czy CBA mogą ubiegać się o emeryturę zarówno z ZUS, jak i z ZER MSWiA. Wynika to z faktu, że nie ma możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Niestety jedna grupa służb mundurowych została tego przywileju pozbawiona, a mianowicie żołnierze zawodowi przyjęci do służby przez 1 stycznia 1999 r. Oni muszą dokonać wyboru, które świadczenie chcą pobierać. 

Podwójna emerytura przysługuje nie tylko mundurowym

Z podwójnego świadczenia mogą skorzystać także rolnicy oraz osoby pracujące za granicą. W przypadku tej pierwszej grupy ważne jest opłacanie składek ZUS oraz przez przynajmniej 25 lat składek KRUS. Szansę na dwie emerytury mają również osoby, które legalnie wyjeżdżały w celach zarobkowych i spełniły warunki uprawniające do uzyskania świadczenia emerytalnego zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Dwie emerytury co miesiąc to temat, który dzieli Polaków

Pod wieloma naszymi artykułami nie brakuje zdań, że przywileje te są niesprawiedliwe, a możliwość pobierania dwóch emerytur powinna zostać ograniczona: 

Inne zawody to byle co? Nie ma żadnych powodów, by kontynuować te obrzydliwe przywileje rodem z PRL
To jest chore
Wszyscy płacą składki, a mają z tego jedną emeryturę

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: