Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Podwójna emerytura jest możliwa, mimo że to nie ZUS ją wypłaca. Środki co miesiąc na konto emeryta mogą trafiać z zupełnie innego podmiotu. Kto może ubiegać się o drugie świadczenie oraz jakie warunki powinien spełnić?
Osoby pracujące w służbach mundurowych, czyli nie tylko w policji, ale także w ABW czy CBA mogą ubiegać się o emeryturę zarówno z ZUS, jak i z ZER MSWiA. Wynika to z faktu, że nie ma możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Niestety jedna grupa służb mundurowych została tego przywileju pozbawiona, a mianowicie żołnierze zawodowi przyjęci do służby przez 1 stycznia 1999 r. Oni muszą dokonać wyboru, które świadczenie chcą pobierać.
Z podwójnego świadczenia mogą skorzystać także rolnicy oraz osoby pracujące za granicą. W przypadku tej pierwszej grupy ważne jest opłacanie składek ZUS oraz przez przynajmniej 25 lat składek KRUS. Szansę na dwie emerytury mają również osoby, które legalnie wyjeżdżały w celach zarobkowych i spełniły warunki uprawniające do uzyskania świadczenia emerytalnego zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Pod wieloma naszymi artykułami nie brakuje zdań, że przywileje te są niesprawiedliwe, a możliwość pobierania dwóch emerytur powinna zostać ograniczona:
Inne zawody to byle co? Nie ma żadnych powodów, by kontynuować te obrzydliwe przywileje rodem z PRL
To jest chore
Wszyscy płacą składki, a mają z tego jedną emeryturę
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina