Tym wdowom emerytura po mężu się nie opłaca. Czy mogą z niej zrezygnować? KO proponuje kompromis

Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna nie zawsze się opłaca. Niektóre osoby nie chcą jej przyjąć, ponieważ kwota jest po prostu zbyt mała. Do tej pory wynosiła tylko 85 procent świadczenia osoby zmarłej. W 2022 to się może zmienić za sprawą Koalicji Obywatelskiej.

Utrata bliskiej osoby to przede wszystkim ciężka sytuacja do udźwignięcia na gruncie emocjonalnym. Odczuwamy zazwyczaj smutek i ciężko nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dla małżeństw, które dzieliły razem dobytek, może to być także trudna sytuacja finansowa. Wspólne wydatki, wspólne oszczędzanie i comiesięczny dochód, który nagle zmniejszy się o połowę. Co można zrobić w takiej sytuacji, aby polepszyć swój byt? Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić tak zwaną rentę rodzinną, nazywaną "emeryturą po mężu". Niestety, nie każdy takie rozwiązanie chce przyjąć.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wieku emerytalnym

Emerytura po mężu nie jest tylko dla wdowy. Renta rodzinna jest też dla tych osób

Emerytura po mężu - tak nazywamy rentę rodzinną, która przysługuje wdowie. Renta rodzinna to to samo świadczenie i może ono przysługiwać np. dzieciom, rodzicom lub dalszym krewnym. W przypadku wdowy, o takie świadczenie może ubiegać się kobieta, która:

  • osiągnęła wiek 50 lat
  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy,
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej,
  • wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym,
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Małgorzata Kożuchowska Małgorzata Kożuchowska jest nie do poznania! Fani: "Co za styl"

Ile wynosi emerytura po mężu? Okazuje się, że to zależy od wnioskujących

Emerytura po mężu nie wynosi i nie wynosiła 100 procent. Seniorki mają prawo przyjąć świadczenie równe jedynie 85 procent świadczenia zmarłego męża. W przypadku większej grupy wnioskujących pieniądze zostaną rozdzielone. Świadczenie wyniesie wówczas:

  • przy pobieraniu renty przez jedną osobę - 85 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez dwie osoby - 90 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95 proc. świadczenia.

Wstepy w Skaryszewie/ podwójna emerytura 2022 Podwójna emerytura 2022 jest możliwa! ZUS nie może jej wypłacić

Czy można zrezygnować z renty rodzinnej? Emerytura po mężu może być korzystniejsza

W przypadku pobierania emerytury po mężu, wdowa musi zrzec się własnego świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych deklaruje, że w sytuacji kiedy wdowa wnioskuje o emeryturę po mężu, a świadczenie męża w wysokości 85 procent byłoby finalnie niższe niż jej emerytura, wówczas nie może takiego świadczenia wypłacić, bo działałoby to na niekorzyść obywatelki. Wdowa może nie składać wniosku i tym samym - zrezygnować. Koalicja Obywatelska niedawno zaproponowała pewien "kompromis". Zdaniem tej partii uczciwym byłoby wypłacanie 100 procent świadczenia emerytalnego wdowy i 25 procent świadczenia emerytalnego zmarłego małżonka. Póki co, nie wiadomo co dalej z pomysłem. Decyzję podejmuje przede wszystkim partia rządząca, która nie wypowiada się w temacie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: