Te witaminy na paznokcie warto stosować w domu. Dzięki nim przestaną się łamać, żółknąć i rozdwajać

Jeśli twoje paznokcie są cienkie, suche, a płytka zmieniła kolor nie pod wpływem lakieru - najprawdopodobniej potrzebne będą witaminy na paznokcie. Jakie witaminy są potrzebne, aby przywrócić paznokciom dawną kondycję? Oto pomysły na ich pielęgnację.

Paznokcie wymagają stałej pielęgnacji, ponieważ dłoni używamy codziennie. Paznokcie są w związku z tym narażone na rozmaite środki chemiczne, produkty spożywcze, czy zwyczajne uszkodzenie pod wpływem drapania, czy stukania palcami o przedmioty. Niektóre przyprawy mogą zabarwić płytkę na długo, chemiczne środki czyszczące mogą płytkę osłabić, a także wysuszyć. Oprócz tego w ciągu dnia paznokcie mogą się "pozadzierać", złamać, czy nawet zedrzeć. Brzmi strasznie? Dowiedz się jak tego uniknąć, lub jak je uratować. Twoim paznokciom potrzebne są witaminy, bez względu na ich kondycję.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek odwiedziła salon kosmetyczny. Zrobiła sobie paznokcie i laminację rzęs

Witaminy na paznokcie są bardzo potrzebne. Których z nich potrzebujemy najbardziej?

Niedobór wszystkich witamin w naszym organizmie może bezpośrednio wpłynąć na kondycję paznokci. Są jednak takie, które w sposób szczególny "alarmują" nas, kiedy ich zabraknie. Wówczas można łatwo zauważyć na paznokciach przebarwienia, zmianę ich struktury, czy suchość płytki.

Do witamin, które wpływają na kondycję paznokcia zaliczane są:

  • witamina A – jej braki w organizmie skutkują problemami ze wzrokiem, kruchością i łamliwością paznokci. Sama w sobie jest odpowiedzialna za regenerację komórek oraz stopień nawilżenia skóry. 
  • witamina E – jej główną funkcją jest dbałość o skórę i naczynia krwionośne.
  • biotyna – to potoczna nazwa witaminy B7, odpowiedzialnej stricte za wygląd włosów i paznokci. Zwiększa bowiem ich twardość i odporność na łamanie. 

Witaminy na paznokcie są potrzebne, jeśli zostały uszkodzone przez jedną z tych przyczyn

Istnieje wiele przyczyn zniszczonych paznokci, ale najpopularniejsze z nich to:

  • schorzenia, takie jak grzybica, zanokcica, liszaj czy egzema,
  • anemia oraz choroby mięśnia sercowego
  • nieprawidłowo wykonany manicure, gdy nadmiernie starto i uszkodzoną płytkę paznokcia,
  • używanie lakierów oraz innych kosmetyków z formaldehydem, którego długotrwałe stosowanie sprzyja zjawisku onycholizy (rozdwajania się paznokcia),
  • nadmierne moczenie rąk w silnych detergentach.

Domowe sposoby na zniszczone paznokcie. Co warto stosować?

Oprócz zadbania o odpowiednią dietę warto poznać domowe sposoby na zdrowe paznokcie. Popularnym i skutecznym sposobem jest stosowanie oleju rycynowego, który kupuje się bez recepty. Powoduje on odżywienie i wzrost paznokcia, zapobiega także jego łamaniu i pękaniu. Na przebarwienia pomaga np. plasterek cytryny. Systematyczne wcieranie jej w paznokcie wpływa na kondycję płytki. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: