Te trujące kwiaty prawdopodobnie masz w swoim domu. Chroń przed nimi dzieci i zwierzęta

Każdy z nas wie, że istnieją rośliny, które są trujące lub wywołują alergie. Taki jest ich system obrony chroniący przed szkodnikami lub nieprzyjaznym otoczeniem. Jednak czy wiesz, że prawdopodobnie trujące kwiaty masz też w swoim domu? Są szczególnie niebezpieczne gdy wśród twoich najbliższych są dzieci lub zwierzęta. Przedstawimy dziś kilka z nich.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kwiaty to jedna z ulubionych części dekoracyjnych naszych domów. Uwielbiamy je nie tylko za ich estetyczny wygląd często dekorujący nasze pokoje, ale również za produkowany przez nich tlen odświeżający nasze powietrze. Jednak musimy wiedzieć, że niektóre popularne kwiaty, które mamy w naszych domach są trujące. Przedstawimy dziś kilka z nich.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Trujące kwiaty w naszym domu: dracena

Dracena to dość popularny kwiat domowy. Spotkamy go bez problemu w wielu domach czy biurach. Jednak niewiele osób w momencie zakupu tej rośliny zdaje sobie sprawę, że jest ona trująca. Osoby dorosłe nieświadomie mogą zatruć się poprzez kontakt z jej sokiem. Gorzej sytuacja wygląda wśród zwierząt i dzieci, ponieważ one mogą zjeść liście tej rośliny, a to bardzo niebezpieczne. Jeżeli toksyna tej rośliny dostanie się do organizmu, może spowodować: wymioty, biegunkę, obniży ciśnienie krwi. Ponadto wywołują stany zapalne jamy ustnej i gardła, zapalenie spojówek, łzawienie, biegunkę, a w kontakcie ze skórą wywołują reakcje uczuleniowe.

dracena (zdjęcie ilustracyjne).dracena (zdjęcie ilustracyjne). fot. pixabay.com/(zdjęcie ilustracyjne)

Trujące kwiaty: skrzydłokwiat. Roślina ta zawiera szczawiany wapnia

Skrzydłokwiat jest bardzo lubiany za sprawą właściwości pochłaniających zbyt dużą wilgotność w pomieszczeniach. Jednak należy pamiętać, że liście skrzydłokwiatu zawierają szczawiany wapnia. Ten związek chemiczny jest trujący dla ludzi i zwierząt. Jeżeli spożyjemy części tej rośliny, może to spowodować podrażnienie jamy ustnej, przełyku, bóle brzucha oraz skurcze w klatce piersiowej. Nie stawiajmy wobec tego doniczki z rośliną w miejscu, do którego mają dostęp najmłodsi członkowie rodziny oraz czworonożni pupile.

skrzydłokwiatskrzydłokwiat fot. pexels.com/zdjęcie ilustracyjne

Trujące kwiaty: hoja. Należy uważać na jej sok

Także i kwiat domowy o nazwie hoja posiada swoja ciemną stronę pomimo pięknego wyglądu. Ten kwiat jest niebezpieczny dla zdrowia dla ludzi i zwierząt, ponieważ płynie w niej sok mleczny, który jest toksyczny i niezwykle drażniący dla skóry. Znajduje się on w jej pędach i liściach i wydostaje się w momencie ich uszkodzenia np. przełamania, zerwania. Spożycie liści albo łodyg hoi jest bardzo niebezpieczne i jeżeli zdarzy się to np. naszemu dziecku, koniecznie jest płukanie buzi i sprowokowanie wymiotów, aby usunąć szkodliwe substancje z jego organizmu.

Hoja różowe: najpopularniejsza odmiana. Jest łatwa w uprawie. Zdjęcie ilustracyjneHoja różowe: najpopularniejsza odmiana. Jest łatwa w uprawie. Zdjęcie ilustracyjne Irina Borsuchenko/shutterstock.com

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: