Czym wyczyścić srebro, aby ponownie błyszczało? Dzięki tym domowym sposobom będzie wyglądało jak nowe

Posiadaczki srebrnej biżuterii lub zastawy wiedzą, że ten piękny metal ma dużą wadę. Szybko czarnieje pod wpływem powietrza. W związku z tym elementy wykonane z tego metalu należy często czyścić. Przedstawimy dziś czym wyczyścić srebro tanio i szybko w domowym zaciszu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jednym z najpopularniejszych metali używanych do produkcji biżuterii jest srebro. Metal ten cieszy się swoją popularnością za sprawą swojego błysku i ceny. Nie ma co ukrywać ze biżuteria ze srebra jest dużo tańsza niż ta ze złota jednak szybko czarnieje pod wypływem powietrza. Przedstawimy dziś kilka szybkich i skutecznych sposobów na czyszczenie srebra, aby przedmioty z niego wykonane wyglądały jak nowe.

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Dlaczego srebro szybko traci swój blask? Wszystko przez obecność siarki w atmosferze

Niestety powstawanie nieestetycznego nalotu na przedmiotach wykonanych ze srebra to naturalny proces. Metal ten w taki sposób reaguje na obecność siarki w atmosferze, ponieważ ma ona powinowactwo do srebra i wiąże się z jego atomami, tworząc cienką warstwę siarczku srebra. Powstałe w ten sposób cząsteczki mają ciemną barwę, a to pozbawia srebro charakterystycznego połysku i zmienia jego pierwotną barwę.

Jak wyczyścić poczerniałe srebro? Wykorzystaj sodę oczyszczoną i ocet

Jednym z popularnych domowych sposobów na czyszczenie srebra jest mieszanka sody oczyszczonej i octu. Pozwala na szybkie odnawianie i wybielanie srebra, a dzięki temu odzyska ono swój blask. Aby je wykonać, przygotuj roztwór składający się z 1 łyżeczki sody, 1 łyżeczki octu oraz 1 litra gorącej wody. Następnie zanurz w roztworze srebrny łańcuszek lub inny element biżuterii czy zastawy i odczekaj 15 minut. Po tym czasie przepłucz biżuterię pod bieżącą wodą i przetrzyj delikatną ściereczką i gotowe.

Czym wyczyścić srebro? Wykorzystaj folię aluminiową. Sposób ten wywołuje reakcję elektrochemiczną

Jeżeli chcesz skutecznie wyczyścić srebrną biżuterię, to sięgnij po folię aluminiową. Rozerwij arkusz, by był na tyle duży, aby zakrył dno szklanego lub plastikowego pojemnika. Teraz umieść na niej srebrne elementy, które chcesz wyczyścić, upewniając się, że dotykają one folii. Następnie 1/2 litra wrzącej wody wymieszaj z 1/2 szklanki sody oczyszczonej i zalej pojemnik z folią i srebrem. Cienkie warstwy nalotu znikną w ciągu kilku minut. Gorący roztwór wody i sody oczyszczonej wywołuje reakcję elektrochemiczną. Atomy siarki chętnie łączą się ze srebrem, ale mają jeszcze silniejsze powinowactwo do aluminium, dlatego ten sposób działa tak skutecznie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: