Którego jest Wielkanoc w Polsce? Te przesądy wielkanocne miały chronić przed złem i zapewnić szczęście

Wielkanoc w Polsce jest jednym z najważniejszych świąt dla katolików. Na przestrzeni lat przygotowania do tego dnia uległy niemałym zmianom. Dawne przesądy wielkanocne dzisiaj wiele osób mogłyby rozbawić, a nawet zdziwić. Poznaj najpopularniejsze z nich.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Katarzyna Dowbor pokazuje, jak przystroić dom na święta

Święcenie palmy, malowanie pisanek czy palenie paschalnej świecy to tradycje, które podczas okresu wielkanocnego goszczą w wielu polskich domach. Dawniej przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego wyglądały jednak zupełnie inaczej. 

Którego jest Wielkanoc w Polsce? Data jest co roku ruchoma

Dzień, w który przypada co roku Wielkanoc został ustalony już w IV wieku podczas soboru nicejskiego. Przypada on w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po nadejściu wiosny. Stąd też data świąt wielkanocnych jest ruchoma. Zawsze jest jednak ona pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W 2022 roku dzień Zmartwychwstania Pańskiego będziemy obchodzić 17 kwietnia. 

Tradycje wielkanocne w Polsce wyglądały kiedyś zupełnie inaczej. Jak przygotowywano się do jednych z najważniejszych świąt? 

Najważniejsze przesądy i tradycje obowiązywały nie tylko w Wielkanoc, ale również w poprzedzające ją dni, czyli Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Mianowicie Wielki Piątek uważano za dzień, w którym należało szczególnie zabezpieczyć się przed działaniem złych mocy. Przed świtem zażywano zatem kąpieli w strumieniach czy rzekach, które miały mieć uzdrawiającą moc, a na drzwiach rysowano kredą krzyże, które miały odgonić złe duchy. Nie wolno również było wykonywać żadnych ciężkich prac domowych, ani używać narzędzi. Dużą rolę odgrywała także pogoda. Istniały nawet pewne dwa powiedzenia: "Deszcz na Wielki Piątek napcha każdy kątek" oraz "Kiedy w Wielki Piątek pada, suche lato deszczyk nam przepowiada". Wieczorem natomiast przygotowywano świąteczne potrawy oraz ozdabiano jajka. Woda po ugotowanych jajach miała zapewnić pannom urodę i zdrowie, więc nie wylewano jej tylko myto nią włosy

Wielka Sobota to przede wszystkim czas święcenia pokarmów, jednak dawniej zawartość wielkanocnego koszyka nieco się różniła. W środku znajdować się mogły także ryby, mleko, miód czy jabłka. W kościołach liczono, ile przypalonych bochenków chleba przynoszono do święcenia. Jeśli było ich więcej niż 24, to oznaczało, że nadchodzi gorące lato. Pod progiem domu zakopywano zaś poświęconą pisankę, aby ustrzec dom przez wstąpieniem do niego złych sił. 

Zwyczaje wielkanocne typowej dla Wielkiej Niedzieli

W Niedzielę Wielkanocną odbywał się natomiast słynny pogrzeb żuru i wieszanie śledzia. Jako że przez cały post te dwie potrawy były najczęściej spożywane, to jako symbol radości, że znów można jeść mięso oraz inne produkty, gary z żurkiem były wylewane na ziemię, a śledzie przybijano do drzewa. Po uroczystym śniadaniu miało miejsce błogosławienie domostwa. Mowa tutaj nie tylko o budynkach, ale również drzewach czy zwierzętach gospodarskich, które dotykano poświęconymi pisankami. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: