Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
24 marca Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Aby zmiana weszła w życie, potrzebny jest jeszcze tylko podpis Prezydenta. Największe korzyści wyciągnął z niej osoby, które oświadczenie będą się dopiero starać.
Urodzeni między 1948 a 1969 r. mogą się starać o wcześniejsze świadczenie emerytalne ze względu na pracę w trudnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zasady przyznania tej emerytury reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze z dnia 7 lutego 1983 r. Zawodami zaliczanymi do nich są m.in.:
Warunki, jakie musi spełnić senior, mogą się trochę różnić w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Wnioskować o nią można jednak, spełniając łącznie następujące warunki:
Jednym z istotnych warunków przy staraniu się o emeryturę pomostową było rozwiązanie stosunku pracy. W sytuacji gdy świadczenie to jednak nie zostało przyznane, osoba taka zostawała bez środków do życia. Jednak w ostatnim czasie z Sejmu do Senatu trafiła ustawa o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych. Głosowało za nią aż 455 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ta niezwykle ważna dla seniorów nowelizacja uchyliła zapis o konieczności rozwiązania stosunku pracy, aby ubiegać się emeryturę pomostową.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina
Czytaj też: sukienki w Lidlu dla 50-tek!