14 emerytura 2022: Wniosek jednak będzie potrzebny? Pozostali jej nie dostaną! "Znowu kombinują"

14 emerytura 2022 będzie wypłacona. Świadczenie powraca w tym roku i jest wyższe niż dotychczas. Niestety, 14 emerytura nie przysługuje każdemu seniorowi. Okazuje się, że wniosek może być potrzebny. Ile wynosi 14 emerytura 2022 i kto ją otrzyma?

13 emerytura 2022 wypłacana jest z urzędu i obowiązuje od 2019 roku. Przysługuje bez względu na sytuację materialną seniorów i jest równa najniższej emeryturze w kraju. 14 zaś przyznana została w 2021 roku i miała nie powrócić do emerytów w 2022 roku. Niedawno jednak premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że "czternastka" powraca i również podlega waloryzacji. Niestety, w przypadku czternastej emerytury obowiązują ścisłe wytyczne. Aby ją otrzymać nie można przekroczyć progu dochodowego.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Dla kogo jest 14 emerytura 2022? Zasady są podobne jak rok temu

W 2022 roku "czternastka" wynosi więcej niż rok temu ze względu na rekordową waloryzację. Z tego powodu możliwe, że zwiększy się próg przyznawanego świadczenia. Póki co, nie wiadomo czy tak będzie, zatem należy skupić się na wytycznych obowiązujących w 2021 roku. 14 emerytura przysługiwała tym seniorom, których dochód nie przekraczał 2,9 tys. zł i nie mieli zawieszonego prawa do świadczeń. Osoby, które przekroczyły ten próg, obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę". To z kolei nie podoba się wszystkim seniorom. W internecie pojawiły się komentarze:

Znowu kombinują! Jak już dają, niech dają wszystkim i już
Segregują teraz seniorów, chcą namieszać
Powinna być jak trzynastka dla wszystkich

Edyta Herbuś Ten stylowy kombinezon Edyty Herbuś jest idealny na wiosnę

Ile wynosi 14 emerytura 2022? Jest wyższa niż w 2021 roku

Wskaźnik waloryzacji w 2022 roku wyniósł aż 7 procent. To właśnie o tyle podniesiono kwotę najniższej emerytury, czyli tyle ile wynosi "czternastka". Jej pełna kwota to 1338,44 zł brutto.

jak wyczyścić mikrofalówkę Jak wyczyścić mikrofalówkę w kilka minut? Prosty i tani sposób

Czy potrzebny będzie wniosek o 14 emeryturę 2022? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Co prawda wniosek o 14 emeryturę nie jest potrzebny, ponieważ wpływa na konta seniorów wraz z podstawowym świadczeniem, jednak w niektórych przypadkach wniosek może się przydać. Mowa o wniosku o przyznanie statusu emeryta osobom, które w tym roku osiągnęły wiek emerytalny. Warto zadbać więc o to, aby wniosek o prawo do emerytury został rozpatrzony pozytywnie najpóźniej do 31 marca. 

Zobacz też: które kolory włosów pasują paniom po 50-tce? 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: