Gdzie można sprzedać włosy? Ceny wahają się od 1000 zł do nawet 15 000 zł

Sprzedaż włosów to doskonały sposób nie tylko na szybkie zdobycie gotówki, ale też przede wszystkim szansa na pomoc innym. Przeznaczane są one najczęściej na produkcję peruk dla osób, które borykają się łysieniem wskutek różnych chorób. Gdzie można sprzedawać włosy oraz ile można za nie otrzymać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Grażyna Wolszczak walczyła z pocovidowym wypadaniem włosów

Sprzedaż włosów zyskuje na coraz większej popularności, a na rynku możemy znaleźć wiele firm, które zajmują się wyłącznie ich skupem. Włosy przekazane są zazwyczaj na szczytny cel, a także są możliwością zarobienia dodatkowych pieniędzy. Nie każde włosy nadają się jednak na sprzedaż. 

Jakie włosy można sprzedać? Nie wszystkie zostaną przyjęte

Najbardziej pożądane są tzw. dziewicze włosy, czyli takie, które nie były poddawane rozjaśnianiu, farbowaniu ani żadnym innym zabiegom wpływającym na ich kondycję. Włosy muszą być zdrowe, ponieważ inaczej nie będzie możliwości uszycia z nich jakościowej peruki. Na szczególne zainteresowanie mogą ponadto liczyć włosy blond, za które firmy oferują nawet do 30 proc. wyższą cenę. 

Gdzie można sprzedawać włosy? Na rynku istnieje wiele firm 

Istnieje wiele firm, które specjalizują się wyłącznie skupem włosów naturalnych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło "skup włosów". Warto jednak wcześniej poszukać także informacji, czy w naszym mieście nie zajmują się tym wybrane zakłady fryzjerskie, które pomogą nam jednocześnie w odpowiednim przygotowaniu włosów. Jest to bowiem niezwykle ważne, jeśli włosy mają nadawać się później do dalszego użytku. 

Większość firm przyjmuje włosy od minimum 35-40 cm. Przed ścięciem muszą być one dokładnie umyte bez użycia odżywki, a następnie naturalnie wysuszone, czyli bez korzystania z suszarki. Po dokładnym rozczesaniu suchych włosów dzielimy je na kilka pasm i splatamy w warkoczyki. Po obu stronach warkoczy mocno zawiązujemy gumką recepturką i obcinamy 2 cm powyżej wiązania. Oznaczamy górę i dół włosów. Owijamy włosy papierowym ręcznikiem lub wkładamy w woreczek i wysyłamy do firmy zajmującej się ich skupem. 

Ile kosztują włosy? Ostateczna cena jest uzależniona od kilku czynników

W skrócie można powiedzieć, że jest jedna zasada: im dłuższe i jaśniejsze włosy, tym wyższą cenę za nie otrzymamy. Po nadaniu przesyłki firma, która otrzymuje włosy, ocenia ich stan, sprawdza strukturę oraz mierzy. Na podstawie tych czynników dokonuje wyceny i kontaktuje się z właścicielem włosów, czy jest ona dla niego akceptowalna. Jeśli tak, to zostaje zrealizowany przelew. Jeśli nie, to włosy zostają z powrotem odesłane. 

Ceny w zależności od długości włosów zaczynają się już od 1000 zł (za 35 cm) i mogą sięgać nawet 1500 zł (od 70 cm). Należy jednak wziąć pod uwagę, że ceny podawane przez zakłady skupujące włosy, zawsze obowiązują za kilogram. Natomiast przeciętna waga np. 30 cm włosów to około 20 g. 

Włosy możesz też przekazać bezpłatnie fundacji

Jedną z najsłynniejszych inicjatyw jest Daj Włos stworzona przez fundację Rak'n'Roll. Z włosów przekazanych na rzecz fundacji powstają peruki, które następnie są bezpłatnie przekazywane kobietom, które są w trakcie chemioterapii. Włosy muszą spełniać takie same warunki, tzn. nie mogą być rozjaśniane, muszą być dokładnie umyte i związane. Fundacja przyjmuje natomiast włosy już od 25 cm (mierzone przed zapleceniem warkoczy).

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: