Czy będzie ulga termomodernizacyjna 2022? Dla tych osób to szansa na zwrot nawet 53 tys. złotych

Ulga termomodernizacyjna 2021 pozwoliła na zaoszczędzenie nawet 53 tys. złotych. Czy ulga termomodernizacyjna 2022 będzie możliwa? Wyjaśniamy, na co przysługuje ten rodzaj ulgi i kto może ją otrzymać przy rozliczeniu PIT.

Ulga termomodernizacyjna ma na celu uciąć część kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Polacy mogą ją otrzymać przy rozliczeniu PIT. Tak było w przypadku rozliczenia podatkowego za 2021 rok. Czy w 2022 roku ponownie będą mieli taką możliwość?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ulga termomodernizacyjna 2021 - na jakich zasadach przyznawano zwrot kosztów?

Po pierwsze, z uwagi na cel ulgi termomodernizacyjnej, wprowadzono wymóg, aby odliczeniu podlegały wyłącznie wydatki określone w audycie energetycznym. Termomodernizacja, to nic innego jak to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Dofinansowaniu podlegały w 2021 też:

  • Zmniejszenie energii służącej do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domu,
  • Ograniczenie strat energii cieplnej w budynku,
  • Zmiana lub modernizacja źródeł energii.

Ulga termomodernizacyjna 2022 - ile mogą zyskać Polacy?

W rozliczeniu PIT za 2022 rok również można uwzględnić ulgę termomodernizacyjną. W 2021 roku zwrot mógł wynieść nawet 53 tysiące złotych. Wszystko zależy od poniesionych kosztów instalacji. Przypominamy, że ulga termomodernizacyjna przysługuje wyłącznie właścicielom lub współwłaścicielom budynku jednorodzinnego, którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Maksymalna kwota 53 tys. przyznawana jest niezależnie od liczby inwestycji i budynków, których podatnik jest właścicielem. Dotyczy materiałów oraz urządzeń. 

Jak otrzymać ulgę termomodernizacyjną 2022? Powyższe warunki to nie wszystko

Nie wystarczy spełnić wyżej wymienionych warunków, aby otrzymać ulgę. Aby dostać to dofinansowanie należy przede wszystkim:

  • rozpocząć przedsięwzięcie termomodernizacyjne
  • kupować tylko te towary, produkty lub usługi, których nabycie, zgodnie z wykazem można odliczyć od dochodu,
  • ukończyć przedsięwzięcie w ciągu 3 lat,
  • poczynione wydatki odliczać na bieżąco za każdy rok w deklaracji PIT.

Wówczas pozostaje czekać na pozytywną decyzję.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: