Kiedy i jak sadzić rzeżuchę, żeby urosła na Wielkanoc 2022? Pielęgnacja tej rośliny jest banalna

Istnieje wiele sposobów, aby nauczyć się uprawiać rzeżuchę. Być może widziałeś ją kiełkującą w plastikowych pojemnikach na parapecie, a może nawet w skorupkach jaj lub na wierzchu waty. Ze względu na łatwość pielęgnacji rzeżucha jest idealnym pomysłem na własną uprawę, zwłaszcza że rezultaty są szybkie i łatwe. Sprawdź, jak sadzić rzeżuchę prawidłowo.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rzeżucha jest nam wszystkim dobrze znana jako mikrozielone listki używane jako nadzienie do kanapek i do posypywania sałatek. Rzeżuchę można łatwo uprawiać zarówno w domu, jak i na zewnątrz, niezależnie od tego, czy ma się mały ogródek, czy w ogóle nie ma miejsca na zewnątrz. Można ją sadzić w doniczkach lub skrzynkach okiennych, aby przez cały sezon dodawać do sałatek, zup i sosów. Nie potrzebujesz nawet słońca, ponieważ rzeżucha woli cień. 

Zobacz wideo Doda ubrała wielkanocną choinkę

Kasia Cichopek Kasia Cichopek "zachwyca" kolorowym garniturem za 319,99 zł

Wielkanoc 2022: Jak sadzić rzeżuchę? Wszystko zależy od odmiany

Prawidłowa odmiana rzeżuchy przede wszystkim zależy od jej rodzaju. Wiedząc jakim typem rzeżuchy dysponujemy, powinniśmy zastosować specjalną uprawę.

  • Standardowa rzeżucha ogrodowa - nasiona należy rozsypać na powierzchni wilgotnego, pozbawionego torfu kompostu uniwersalnego. Zamiast kompostu można też użyć jako podłoża wilgotnego papieru lub wacików. Lekko wcisnąć nasiona w wybraną powierzchnię, ale nie przykrywać. Umieść je na parapecie i utrzymuj w ciepłym i wilgotnym środowisku, aż pędy osiągną wysokość 5 cm. Pędy powinny być gotowe do zbioru już po 6-8 dniach.
  • Rzeżucha gruntowa - nasiona wysiewaj na tackach lub w doniczkach w uniwersalnym kompoście bez torfu. Rozsadź je w odległości 15 cm, a następnie zbierz liście po siedmiu tygodniach od wysiewu, gdy osiągną wysokość 7-10 cm. Można też wysiewać bezpośrednio na zewnątrz.
  • Rukiew wodna - sadzonki łodygowe są łatwiejsze w uprawie niż nasiona, ponieważ ukorzeniają się w wodzie w ciągu kilku dni. Można więc kupić paczkę w supermarkecie i zachować kilka łodyg do uprawy własnej. Można też wysiać nasiona w pomieszczeniu, w doniczkach lub na tackach w wilgotnym kompoście, w temperaturze 16-18°C. Kiełkowanie trwa około 7-10 dni.

Gdzie można sprzedać włosy? Ceny wahają się od 1000 zł do nawet 15 000 zł Gdzie można sprzedać włosy? Ceny wahają się od 1000 zł do 15 000 zł

Gdzie sadzić rzeżuchę? Istnieje wiele opcji

Nasiona rzeżuchy można wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych, na parapecie, w doniczce lub na podstawce. Można też uprawiać je na tackach pod przykryciem w nieogrzewanej szklarni. Do kiełkowania nasion rzeżuchy można użyć niemal każdego pojemnika, od pustych foremek po lodach po stare naczynia. W przypadku rzeżuchy uprawianej na zewnątrz nasiona należy wysiać w bogatej, wilgotnej glebie i chronić rośliny przed wiatrem. Wszystkie rodzaje rzeżuchy dobrze rosną w doniczkach ogrodowych lub w małych ogródkach warzywnych. Lubią lekki cień i nie znoszą pełnego słońca.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: