Kiedy i jak sadzić rzeżuchę, żeby urosła na Wielkanoc 2022? Pielęgnacja tej rośliny jest banalna

Istnieje wiele sposobów, aby nauczyć się uprawiać rzeżuchę. Być może widziałeś ją kiełkującą w plastikowych pojemnikach na parapecie, a może nawet w skorupkach jaj lub na wierzchu waty. Ze względu na łatwość pielęgnacji rzeżucha jest idealnym pomysłem na własną uprawę, zwłaszcza że rezultaty są szybkie i łatwe. Sprawdź, jak sadzić rzeżuchę prawidłowo.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rzeżucha jest nam wszystkim dobrze znana jako mikrozielone listki używane jako nadzienie do kanapek i do posypywania sałatek. Rzeżuchę można łatwo uprawiać zarówno w domu, jak i na zewnątrz, niezależnie od tego, czy ma się mały ogródek, czy w ogóle nie ma miejsca na zewnątrz. Można ją sadzić w doniczkach lub skrzynkach okiennych, aby przez cały sezon dodawać do sałatek, zup i sosów. Nie potrzebujesz nawet słońca, ponieważ rzeżucha woli cień. 

Zobacz wideo Doda ubrała wielkanocną choinkę

Wielkanoc 2022: Jak sadzić rzeżuchę? Wszystko zależy od odmiany

Prawidłowa odmiana rzeżuchy przede wszystkim zależy od jej rodzaju. Wiedząc jakim typem rzeżuchy dysponujemy, powinniśmy zastosować specjalną uprawę.

  • Standardowa rzeżucha ogrodowa - nasiona należy rozsypać na powierzchni wilgotnego, pozbawionego torfu kompostu uniwersalnego. Zamiast kompostu można też użyć jako podłoża wilgotnego papieru lub wacików. Lekko wcisnąć nasiona w wybraną powierzchnię, ale nie przykrywać. Umieść je na parapecie i utrzymuj w ciepłym i wilgotnym środowisku, aż pędy osiągną wysokość 5 cm. Pędy powinny być gotowe do zbioru już po 6-8 dniach.
  • Rzeżucha gruntowa - nasiona wysiewaj na tackach lub w doniczkach w uniwersalnym kompoście bez torfu. Rozsadź je w odległości 15 cm, a następnie zbierz liście po siedmiu tygodniach od wysiewu, gdy osiągną wysokość 7-10 cm. Można też wysiewać bezpośrednio na zewnątrz.
  • Rukiew wodna - sadzonki łodygowe są łatwiejsze w uprawie niż nasiona, ponieważ ukorzeniają się w wodzie w ciągu kilku dni. Można więc kupić paczkę w supermarkecie i zachować kilka łodyg do uprawy własnej. Można też wysiać nasiona w pomieszczeniu, w doniczkach lub na tackach w wilgotnym kompoście, w temperaturze 16-18°C. Kiełkowanie trwa około 7-10 dni.

Gdzie sadzić rzeżuchę? Istnieje wiele opcji

Nasiona rzeżuchy można wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych, na parapecie, w doniczce lub na podstawce. Można też uprawiać je na tackach pod przykryciem w nieogrzewanej szklarni. Do kiełkowania nasion rzeżuchy można użyć niemal każdego pojemnika, od pustych foremek po lodach po stare naczynia. W przypadku rzeżuchy uprawianej na zewnątrz nasiona należy wysiać w bogatej, wilgotnej glebie i chronić rośliny przed wiatrem. Wszystkie rodzaje rzeżuchy dobrze rosną w doniczkach ogrodowych lub w małych ogródkach warzywnych. Lubią lekki cień i nie znoszą pełnego słońca.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: