Wylewasz do zlewu fusy po kawie? Mogą ci zastać rury. Wykorzystaj je ponownie w prosty sposób

Kawa jest popularnym napojem spożywanym na całym świecie. Ludzie zazwyczaj wyrzucają fusy pozostałe po jej zaparzeniu. Fusy z kawy mają wiele praktycznych zastosowań w domu i ogrodzie, a nawet mogą pomóc w poprawieniu urody.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Większość ludzi wyrzuca fusy pozostałe po zaparzeniu kawy. Istnieje jednak wiele sposobów na ich ponowne wykorzystanie. Fusy z kawy są również bogate w składniki odżywcze, które mogą odżywiać rośliny i odstraszać szkodniki w Twoim ogrodzie. Następnym razem, gdy zaparzysz sobie filiżankę kawy, rozważ ponowne wykorzystanie fusów.

Zobacz wideo Kawa to idealne rozpoczęcie poranka? Spraw, by była jeszcze przyjemniejsza dzięki pysznym syropom

Nawożenie ogrodu fusami po kawie. Cenne składniki dla gleby

Większość gleb nie zawiera podstawowych składników odżywczych potrzebnych do optymalnego wzrostu roślin. Ponadto w miarę wzrostu rośliny pobierają składniki odżywcze z gleby, co ostatecznie powoduje jej wyjałowienie. Dlatego większość ogrodów wymaga nawożenia, aby zapewnić roślinom pożywienie niezbędne do przetrwania. Fusy z kawy zawierają kilka minerałów kluczowych dla wzrostu roślin, np. azot, wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez i chrom. Mogą one również pomóc w absorpcji metali ciężkich, które mogą zanieczyszczać glebę. Aby wykorzystać fusy po kawie jako nawóz, wystarczy posypać nimi glebę wokół roślin.

Kompostuj je na później. Wykorzystaj je w przyszłości

Jeśli nie masz natychmiastowego zapotrzebowania na nawóz, możesz kompostować fusy z kawy do późniejszego wykorzystania. Kompostowanie to naturalny proces, który przekształca produkty organiczne, takie jak resztki jedzenia i resztki z podwórka, w ciemny, bogaty materiał zwany kompostem lub humusem. Dodanie kompostu do ogrodu lub ogródka może pomóc glebie zatrzymać więcej składników odżywczych i wody, a tym samym poprawić zdrowie roślin.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: