200 zł do emerytury: kto może się o nie starać? Do tej pory wpłynęło ponad 18 tysięcy wniosków

200 zł do emerytury to potocznie nazywane świadczenie ratownicze dla strażaków OSP. Pieniądze już zaczęły wpływać na konta seniorów, a do końca marca wypłynęło do rozpatrzenia ponad 18 tys. wniosków. Wyjaśnimy dziś, kto może ubiegać się o to świadczenie i gdzie należy złożyć wniosek.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Seniorzy po przejściu na emeryturę w zależności od tego, jakie warunki spełniają, mogą starać się o różnego typu dodatki. Czasem podstawowym warunkiem jest stan zdrowia, dochody albo szczególne zasługi. Tak tez jest w przypadku 200 zł do emerytury.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wieku emerytalnym

Maffashion - Julia Kuczyńska Szerokie spodnie damskie to hit czy kit? Oto stylizacja Maffashion

200 zł do emerytury: komu przysługują pieniądze?

Rząd postanowił docenić bohaterów lokalnych społeczności. O 200 zł do emerytury starać mogą się strażacy OSP i seniorzy, którzy służyli w GOPR lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Aby być uprawnionym do tego świadczenia, trzeba ukończyć wiek emerytalny i czynnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych co najmniej raz w roku przez okres minimum 25 lat w przypadku mężczyzn i przez 20 lat w przypadku kobiet.

Świadczenie ratownicze dla strażaków OSP, czyli 200 zł do emerytury. Gdzie należy złożyć wniosek?

Wniosku o świadczenie ratownicze dla strażaków OSP nie złożymy w ZUS. Aby otrzymać pieniądze z tego tytułu, senior musi udać się do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Na rozpatrzenie wniosku mają 60 dni. Do dnia 28 marca do komend powiatowych (miejskich) PSP wpłynęło 18058 wniosków o przyznanie świadczenia ratowniczego druhnom i druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego 17134 wnioski zostały już rozpatrzone pozytywnie. Warto zwrócić uwagę, że jest ono przyznane dożywotnio i co roku waloryzowane.

Okres ochronny przed emeryturą: ile wynosi i kto jest nim objęty? Pracodawcy potrafią obejść te przepisy Okres ochronny przed emeryturą: ile wynosi i kto jest nim objęty?

200 zł do emerytury: wniosek. Czasem potrzebni są świadkowie

Aby otrzymać 200 zł do emerytury, nie wystarczy tylko wniosek. Należy udowodnić, że brało się czynny udział w akcjach przez wyznaczony czas. W niektórych sytuacjach potrzebni są świadkowie. Oto instrukcja jak złożyć wniosek:

  1. Pobierz i wypełnij wniosek z klauzulą RODO.
  2. Znajdź 3 świadków, którzy poświadczą Twoje czynne uczestnictwo w działaniach ratowniczych. Jednym z trzech świadków musi być osoba, która pełniła funkcję publiczną lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej.
  3. Pobierz i wraz ze świadkami, wypełnij oświadczenia o udziale w działaniach lub akcjach ratowniczych. Niezbędne jest również podpisanie klauzuli RODO przez świadków.
  4. Umów się, a następne udaj do właściwego terytorialnie urzędu gminy w celu potwierdzenia wiarygodności oświadczeń świadków przez wójta lub burmistrza.
  5. Po uzyskaniu potwierdzenia oświadczeń przez wójta lub burmistrza. Następnie dostarcz oryginał oświadczeń wraz z wypełnionym wnioskiem o przyznanie świadczenia ratowniczego do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
  6. Po dostarczeniu kompletu dokumentów oczekuj na decyzję. Czas na to wynosi 60 dni.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: