Kamień w czajniku ciągle się zbiera? Wydaj 4 zł i pozbądź się go na dłużej

Czyszczenie czajnika to obowiązek, o którym często się zapomina. Nie musisz jednak wydawać pieniędzy na drogie produkty, aby doprowadzić czajnik do dobrego stanu. Oto jak możesz wyczyścić czajnik, używając prostego składnika z kuchennej szafki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

To, jak często należy czyścić czajnik, zależy w dużej mierze od tego, jak często się go używa. Choć zewnętrzna powłoka jest łatwa do czyszczenia i wymaga jedynie przetarcia raz w tygodniu, czyszczenie wnętrza może być nieco bardziej skomplikowane. 

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Jak często czyścić czajnik? Może to mieć wpływ na jego wydajność

Wnętrze czajnika wymaga nieco uwagi, zwłaszcza jeśli codziennie pijesz filiżankę herbaty lub kawy. Dzieje się tak, ponieważ w czajniku może zacząć osadzać się kamień, który jest wynikiem twardej wody, w której rozpuszczają się wapń i magnez. Jeśli używasz czajnika codziennie, należy go odkamieniać około czterech razy w roku. Czyszczenie wnętrza czajnika może również zwiększyć jego wydajność. Oznacza to, że gotowanie będzie trwało krócej, co w efekcie oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej. Choć na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają pomóc w czyszczeniu wnętrza czajnika, być może masz już rozwiązanie ukryte w domowej szafce.

Jak czyścić czajnik elektryczny za pomocą białego octu?

Biały ocet jest znany ze swoich wszechstronnych zastosowań w domu. Ze względu na wysoką kwasowość, biały ocet jest w stanie rozłożyć węglan wapnia, który tworzy kamień. Produkt ten działa również jako naturalny środek dezynfekujący niektóre domowe bakterie.

  1. Przygotuj roztwór składający się z równych części wody i białego octu.
  2. Wlej płyn do czajnika i doprowadź go do wrzenia.
  3. Odłącz czajnik od prądu i pozostaw zagotowany roztwór na co najmniej pół godziny.
  4. Wylej płyn i wypłucz czajnik czystą wodą.
  5. Po spłukaniu wszystkich śladów kamienia i octu przetrzyj czajnik wilgotną ściereczką.
  6. Pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.
  7. Gdy czajnik jest już całkowicie suchy, podłącz go do prądu i napełnij wodą do trzech czwartych wysokości.
  8. Poczekaj, aż woda się zagotuje, a następnie wylej ją, aby mieć pewność, że czajnik jest całkowicie czysty.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: