Ślub z własnym kuzynem w Polsce. Niemożliwe? A jednak... "Dla mnie to był szok"

- Wiedzieliście? Dla mnie to był szok, jak się dowiedziałam! - pisze ekspertka ślubna w opublikowanym na TikToku oraz Instagramie poście, w którym poruszyła temat zawierania związku małżeńskiego przez kuzynostwo w Polsce.

Więcej ślubnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Ślubne wpadki gwiazd

Związki pomiędzy członkami rodziny są obecnie tematem tabu, jednak ponad 100 lat temu, szczególnie wśród rodów szlacheckich i królewskich, dla dobra majątku oraz rangi rodziny aranżowano takie małżeństwa. Wówczas znacznie nadużywano tej praktyki, przez co zaobserwowano wzrost częstotliwości zapadania na choroby genetyczne. Choć w dzisiejszych czasach takie małżeństwa są rzadkością, zdarza się, że strzała Amora dosięga osoby spokrewnione w linii bocznej. Co wtedy? Okazuje się, że w niektórych krajach, w tym m.in. w Polsce, zawarcie małżeństwa pomiędzy kuzynostwem nie jest zakazane.

Ślub z własnym kuzynem? To możliwe nawet w Polsce.  "A byłam przekonana ze na pewno nie"

Na Instagramie oraz TikToku "Mówię o ślubie" pojawił się filmik, w którym pasjonatka ślubów oraz twórczyni treści o tematyce ślubnej postanowiła podzielić się ciekawostką na temat tego, że w Polsce nie ma przepisu, który mówiłby, że nie można wziąć ślubu cywilnego ze swoim kuzynem, nawet tym najbliższym. Artykuł 14 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi bowiem, że małżeństwa nie mogą zawrzeć ze sobą krewni w linii prostej (czyli osoby pochodzące jedna od drugiej: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, ani powinowaci w linii prostej (teść i teściowa). Nie ma w nim natomiast mowy o kuzynostwie, czyli pokrewieństwu w linii bocznej.

Wiedzieliście? Dla mnie to był szok, jak się dowiedziałam!! #moś #mośit #mowieoslubie #poradnikślubny #kuzyn #ciekawostka

- napisała pod nagraniem.

Który przepis o tym mówi?

- dopytała jedna z internautek.

Żaden, po prostu kuzyn nie jest wymieniony jako osoba, z którą nie można zawrzeć związku małżeńskiego. KRiO art.14 par. 1

- odpowiedziała ekspertka.

Okazuje się, że kuzynostwo może także ubiegać się o ślub kościelny. - Przy najbliższym kuzynie można postarać się o dyspensę biskupa - dodała.

Pod postami na Instagramie oraz TikToku pojawiło się także wiele innych komentarzy:

O nie, to jest moja ulubiona prawna ciekawostka do opowiadania w towarzystwie, a teraz wszyscy będą wiedzieli
Można, można. Dziwne to trochę, bo wydaje mi się że to zbyt bliskie pokrewieństwo, jednak znam taką parę. Maja ślub cywilny, jak i kościelny, i dzieci
WTF?! Serio?! Masakra, aż mnie obrzydzenie złapało
Też znam przypadek gdzie kuzynka poślubiła swojego najbliższego kuzyna. Ba. Mają nawet dzieci. Na szczęście zdrowe
Znam dwa takie przypadki, śluby mają nawet kościelne, ale w obu przypadkach dzieci urodziły się z upośledzeniem
Ja tez teraz się dowiedziałam i jestem w szoku a byłam przekonana ze na pewno nie
Jak najbardziej. Na zajęciach z prawa rodzinnego i opiekuńczego niektórzy byli tym zaskoczeni

- czytamy.

***

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: