Jak podlewać storczyki? Krótki poradnik o pielęgnacji orchidei

Storczyki rosną na prawie każdej szerokości geograficznej, ale nie zawsze są równie piękne jak te pochodzące z tropików. Należą do jednych z najpiękniejszych kwiatów świata. Kiedyś rośliny te prawie niedostępne, dzisiaj można je kupić w każdym ogrodniczym sklepie, czy supermarkecie. Podpowiadamy jak uprawiać storczyki, aby cieszyć się ponownym kwitnieniem.

Jak uprawiać storczyki?

Rodzina storczykowatych to grupa wysoko rozwiniętych organizmów roślinnych. Większość z nich to rośliny epifityczne, ale sporo gatunków rośnie bezpośrednio w ziemi. Wszystkie wytwarzają charakterystycznie zbudowany kwiat, który przechodzi w owoc wypełniony drobnymi jak pył nasionami. Na świecie jest blisko 40 tysięcy tych roślin i zapewne jeszcze istnieją nieodkryte okazy.

Najbardziej popularne storczyki, które na pewno widzieliśmy w sklepach to:

  • Katleja (Cattleya), 
  • Cymbidium (Cymbidium), 
  • Dendrobium (Dendrobium) 
  • Falenopsis zwany ćmówką (Phalaenopsis) - najczęściej dostępny w sprzedaży.

Przy prawidłowej pielęgnacji orchidee zakwitają 2 razy w roku, a kwiaty utrzymują się na roślinie nawet do 3 miesięcy. Storczyki są chętnie wybierane do uprawy domowej, ponieważ zdobią nasze wnętrza urokliwym kwiatostanem. Co więcej mają zastosowanie również w bukieciarstwie – szczególnie często są wykorzystywane podczas układania bukietów ślubnych

Zobacz wideo Zobacz też:

Storczyki: pielęgnacja krok po kroku

Uprawa storczyków nie jest trudna, ale trzeba zapoznać się z wymaganiami pielęgnacyjnymi tej rośliny:

  • Miejsce w mieszkaniu: większość storczyków wymaga miejsca dobrze oświetlonego, ale nie bezpośrednio w słońcu. Ostre promienie powodują powstawanie plam pooparzeniowych na liściach, które dodatkowo żółkną. Z kolei niedostatek światła hamuje kwitnienie. Najlepsze będą okna o wystawie wschodniej lub zachodniej.
  • Temperatura: sprzedawane gatunki dobrze rosną w temperaturze pokojowej 18-25°C. Krótkotrwały spadek temperatury w zimie do około 15-16°C wpływa korzystnie na zawiązanie kwiatów. Storczyki są wrażliwe na zimne przeciągi. 
  • Podłoże i przesadzanie: używamy tylko specjalnej mieszanki do uprawy storczyków. Nigdy nie sadzimy tych roślin w typowym podłożu w ziemi. Storczyki nie lubią częstego przesadzania. Jeśli już roślina wymaga przesadzenia, to robimy to na wiosnę i sadzimy w doniczce większej jedynie o jeden rozmiar. 
  • Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne: liście wymagają okresowego przecierania wilgotną szmatką. Usuwamy przekwitłe kwiaty, a po kwitnieniu skracamy pęd kwiatowy lub usuwamy w całości (postepowanie zależy od gatunku storczyka). 
  • Choroby i szkodniki: chorują rzadko. Na liściach mogą pojawić się przędziorki oraz wełnowce, dlatego też zakupując okazy storczyków w sklepie, sprawdzajmy dokładnie liście. 

Jak podlewać storczyki? Podlewanie i nawożenie storczyków

Liczba gatunków, odmian i hybryd storczyków o różnym pokroju i kwiatach we wszystkich kolorach tęczy jest bardzo duża. Można je kupić w kwiaciarniach, supermarketach i centrach ogrodniczych. Pamiętajmy jednak aby przed zakupem dobrze obejrzeć całą roślinkę: sprawdzić czy liście są silne i zdrowe, nie posiadają szkodników, a korzenie nie są przesuszone lub zgniłe.

Bardzo ważne jest rozsądne podlewanie orchidei. Storczyki należy podlewać tylko miękką wodą, pozbawioną wapnia – w tym celu należy przegotować wodę z kranu i odstawić ją na 24 godziny, aby osad opadł na dno konewki. Podlewamy powoli i gruntownie raz w tygodniu, aby korzenie zostały solidnie nawilżone. Na koniec odciekającą do osłonki lub podstawki wodę należy wylać. Możemy ustawić doniczkę na drenażu, ale pamiętajmy by nie stała bezpośrednio w wodzie, ponieważ korzenie muszą mieć stały dostęp do powietrza. Inny praktyczny sposób: cały system korzeniowy storczyka zanurzamy w wodzie o temperaturze pokojowej na kilkanaście minut. Zimą podlewanie znacznie ograniczamy. 

Uprawa storczyków wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Aby uprawa tej rośliny udała się wilgotność powietrza należy utrzymywać w granicach 40-60%. Jest ona optymalna dla pomieszczeń mieszkalnych, dlatego zadowoli też storczyki. Często zalecane wyższe nawilgotnienie bardziej roślinom szkodzi, aniżeli pomaga. Zraszamy tylko liście storczyków, a do tego celu używamy miękkiej wody. 

Przy nawożeniu storczyków w okresie wegetacji zasilamy je raz na miesiąc lub rzadziej specjalistycznym nawozem do storczyków. Zimą nie nawozimy rośliny. 

Zobacz też: Kwiaty do łazienki - trzy rośliny, które będą czuły się dobrze w wilgotnym pomieszczeniu

Więcej o: