Rodzina storczykowatych to grupa wysoko rozwiniętych organizmów roślinnych. Większość z nich to rośliny epifityczne, ale sporo gatunków rośnie bezpośrednio w ziemi. Wszystkie wytwarzają charakterystycznie zbudowany kwiat, który przechodzi w owoc wypełniony drobnymi jak pył nasionami. Na świecie jest blisko 40 tysięcy tych roślin i zapewne jeszcze istnieją nieodkryte okazy.
Najbardziej popularne storczyki, które na pewno widzieliśmy w sklepach to:
Przy prawidłowej pielęgnacji orchidee zakwitają 2 razy w roku, a kwiaty utrzymują się na roślinie nawet do 3 miesięcy. Storczyki są chętnie wybierane do uprawy domowej, ponieważ zdobią nasze wnętrza urokliwym kwiatostanem. Co więcej mają zastosowanie również w bukieciarstwie – szczególnie często są wykorzystywane podczas układania bukietów ślubnych.
Uprawa storczyków nie jest trudna, ale trzeba zapoznać się z wymaganiami pielęgnacyjnymi tej rośliny:
Liczba gatunków, odmian i hybryd storczyków o różnym pokroju i kwiatach we wszystkich kolorach tęczy jest bardzo duża. Można je kupić w kwiaciarniach, supermarketach i centrach ogrodniczych. Pamiętajmy jednak aby przed zakupem dobrze obejrzeć całą roślinkę: sprawdzić czy liście są silne i zdrowe, nie posiadają szkodników, a korzenie nie są przesuszone lub zgniłe.
Bardzo ważne jest rozsądne podlewanie orchidei. Storczyki należy podlewać tylko miękką wodą, pozbawioną wapnia – w tym celu należy przegotować wodę z kranu i odstawić ją na 24 godziny, aby osad opadł na dno konewki. Podlewamy powoli i gruntownie raz w tygodniu, aby korzenie zostały solidnie nawilżone. Na koniec odciekającą do osłonki lub podstawki wodę należy wylać. Możemy ustawić doniczkę na drenażu, ale pamiętajmy by nie stała bezpośrednio w wodzie, ponieważ korzenie muszą mieć stały dostęp do powietrza. Inny praktyczny sposób: cały system korzeniowy storczyka zanurzamy w wodzie o temperaturze pokojowej na kilkanaście minut. Zimą podlewanie znacznie ograniczamy.
Uprawa storczyków wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Aby uprawa tej rośliny udała się wilgotność powietrza należy utrzymywać w granicach 40-60%. Jest ona optymalna dla pomieszczeń mieszkalnych, dlatego zadowoli też storczyki. Często zalecane wyższe nawilgotnienie bardziej roślinom szkodzi, aniżeli pomaga. Zraszamy tylko liście storczyków, a do tego celu używamy miękkiej wody.
Przy nawożeniu storczyków w okresie wegetacji zasilamy je raz na miesiąc lub rzadziej specjalistycznym nawozem do storczyków. Zimą nie nawozimy rośliny.
Zobacz też: Kwiaty do łazienki - trzy rośliny, które będą czuły się dobrze w wilgotnym pomieszczeniu