Jak podlewać kaktusy? Krótki poradnik pielęgnacji kaktusów i sukulentów

Jak podlewać kaktusy? Przede wszystkim ostrożnie. To podstawowa zasada. Oryginalny wygląd zgrubiałych pędów, niesamowite ciernie oraz bajecznie kolorowe kwiaty - kaktusy od lat są uwielbiane przez kolekcjonerów. Rośliny te potrafią się przystosować do trudnych warunków życiowych, są uważane za niewymagające i bardzo łatwe w pielęgnacji. Jak uprawiać kaktusy? Jak podlewać te popularne rośliny? Sprawdzamy.

Jak uprawiać kaktusy? Pielęgnacja kaktusów

Kaktusy to oryginalne rośliny należące do wielkiej grupy roślin zwanej sukulentami. Posiadają  zdolność zatrzymywania wody, co pozwala im przetrwać nawet długie okresy suszy. Magazynowanie wody w przypadku kaktusów odbywa się w silnie zgrubiałych łodygach, dlatego też rośliny te należą do sukulentów łodygowych. Kaktusy są wyposażone w charakterystyczne miejsca, z których wyrastają ciernie, a także pędy boczne i kwiaty. Specyficznego charakteru nadają kaktusom ich ciernie, które  powstały w wyniku przekształcenia się liści. Kształt i barwa cierni zależą od gatunku. Stanowią one przede wszystkim ochronę przed palącym słońcem oraz zwierzętami. Niektóre gatunki kaktusów kwitną, wytwarzając zjawiskowe kwiaty o różnych kształtach, wielkości i kolorystyce.

Orchidea - hipnotyzujące piękno kwiatostanu Jak podlewać storczyki? Krótki poradnik o pielęgnacji orchidei

Popularne gatunki kaktusów:

  • Cephalocereus sinensis - nazywany Głową Starca.
  • Echinocactus grusonii, czyli fotel teściowej.
  • Cereus peruvianus „ Monstruosus" to monstrualna forma jednego z najpowszechniejszych kaktusów.
  • Mammilaria, nazwana tak z powodu licznych odrostów obrazujących matkę z potomstwem. 
  • Gymnocalycium mihanovichii ‘Friedrichii’ to bezchlorofilowa forma kaktusa.
  • Schlumbergera truncata, czyli kaktus bożonarodzeniowy.
  • Opuncja.
Zobacz wideo Dowiedz się więcej:

Jak dbać o kaktusy? 

Uprawa kaktusów nie jest trudna, ale trzeba zapoznać się z wymaganiami pielęgnacyjnymi tej rośliny:

  • Miejsce uprawy: kaktusy wymagają bardzo dużo światła przez cały rok. Ustawiamy je na dobrze oświetlonych parapetach oraz w specjalnych szklarniach dla kaktusów. Niedobór światła prowadzi do utraty charakterystycznego pokroju oraz ogranicza, a nawet hamuje kwitnienie. Niektóre gatunki można w lecie trzymać na balkonie, ale w miejscu osłoniętym od deszczu. 
  • Temperatura: od wiosny do końca lata kaktusy wymagają temperatury 18-25°C. W porze spoczynku zapewniamy im  temperaturę 7-12°C. Zbyt wysoka temperatura zimą hamuje zakwitanie.
  • Podłoże i przesadzanie: specjalna mieszanka do kaktusów lub mieszanin dobrej ziemi ogrodowej z gruboziarnistym piaskiem, drobnym żwirkiem i potłuczoną cegłą. Nie używamy torfu. Przesadzamy rzadko; raz na 3-4 lata, tylko kiedy to konieczne. Stosujemy szerokie, ale płytkie doniczki koniecznie z drenażem na dnie. Wszelkie zabiegi przy ciernistych kaktusach wykonujemy w grubych rękawiczkach.
  • Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne: co jakiś czas za pomocą patyczka delikatnie spulchniamy powierzchnię ziemi w doniczce. Usuwamy pędzelkiem zbierający się kurz na roślinie. 
  • Choroby i szkodniki: nadmiar wilgoci prowadzi do gnicia korzeni oraz pędów. Sukulent bywa atakowany przez wełnowce, tarczniki i przędziorki. 

Uwaga! Każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent jest kaktusem. Inaczej mówiąc kaktusy to sukulenty z cierniami. 

Monstera: podlewanie i pielęgnacja nie są trudne Prawidłowe podlewanie monstery ? krótki poradnik o pielęgnacji tej tropikalnej rośliny

Kaktusy - podlewanie i nawożenie. Jak często podlewać kaktusy?

W pielęgnacji kaktusów najtrudniejsze jest ich podlewanie. Wiadomo, że te sukulenty należy podlewać bardzo oszczędnie i dodatkowo uzależniać tę czynność od pory roku i pogody, a co za tym idzie wilgotności powietrza. 

W okresie wzrostu kaktusy podlewamy rzadko, ale obficie, tak aby bryła korzeniowa dobrze nasiąkła wodą. Kolejne podlewanie wykonujemy, kiedy zauważmy, że ziemia w doniczce przesycha. Zimą prawie nie podlewamy kaktusów. Pamiętajmy, że w Polsce, w miesiącach od października do marca, kaktusy przechodzą w stan spoczynku - w tym okresie nie podlewamy ich wcale. Do podlewania kaktusów najlepiej używać miękkiej wody. W praktyce może być to przegotowana woda z kranu (można używać też deszczówki). Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Typowe kaktusy nie wymagają zraszania. 

Kaktusy nawozimy od wiosny do końca sierpnia. Zasilamy te rośliny co 2-3 tygodnie specjalną mieszanką dla sukulentów lub nawozem o zmniejszonej zawartości azotu do roślin kwitnących. Zimą nie nawozimy. 

Zobacz też: Kwiat eustoma - pielęgnacja w doniczce i w ogrodzie

Więcej o: