Co to jest ślub humanistyczny? Czy jest ważny w Polsce? [przysięga, ceremonia]

Ślub humanistyczny jest jedną z form zawarcia małżeństwa, która jest alternatywą dla ślubu religijnego. Choć ten rodzaj ceremonii nie ma podstawy prawnej, to jest coraz bardziej popularny wśród par, które chcą nadać swojej uroczystości indywidualny charakter. Co to jest ślub humanistyczny i jak przebiega ceremonia? Czy ślub humanistyczny jest ważny w Polsce?

Ślub humanistyczny – co to jest?

Ślub humanistyczny cechuje bardzo osobisty charakter. Nazwa uroczystości pochodzi od angielskiego słowa „human", czyli „człowiek". Dlatego główną i najważniejszą siłą sprawczą w tym wypadku są ludzie, którzy swojej miłości nie ślubują ani przed Bogiem, ani przed urzędnikiem, a jedynie przed drugim człowiekiem. Ślub humanistyczny prowadzony jest przez mistrza ceremonii nazywanego również celebrantem. Osoba taka towarzyszy parze młodej podczas zaślubin oraz podpowiada, jak można je zorganizować i służy radą oraz wsparciem. 

Najdroższe śluby polskich gwiazd. Jedna z par wydała ponad trzy miliony złotych! (zdjęcie ilustracyjne) Najdroższe śluby polskich gwiazd. Jedna z par wydała ponad trzy miliony złotych!

Jak wygląda ślub humanistyczny?

To dobry pomysł dla wszystkich, którzy szukają niestandardowych rozwiązań i chcą zaplanować ten dzień zgodnie ze swoimi wyobrażeniami, dla których ceremonia ma być ich własnym wydarzeniem, z przysięgą wypowiedzianą prosto z serca, a nie powtórzoną w ślad za urzędnikiem lub kapłanem. Jest to również ceremonia wybierana przez osoby niezwiązane z żadnym kościołem, wyznaniem, a pragnące czegoś więcej niż daje Urząd Stanu Cywilnego. W końcu może to być ceremonia dla par homoseksualnych, gdyż ślub humanistyczny możliwy jest do przeprowadzenia bez względu na orientację seksualną pary.

Zobacz wideo Sprawdź:

Czy ślub humanistyczny jest ważny w Polsce?

Ślub humanistyczny nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych i nie jest ważny ani dla państwa, ani dla Kościoła. W przeciwieństwie do np. USA, Szwecji czy Norwegii, gdzie śluby te są zalegalizowane. W praktyce oznacza to, że jest to ceremonia czysto symboliczna. Aby małżeństwo było legalne także w oczach obowiązującego w naszym kraju prawa niezbędne jest zawarcie także ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego. 

Jednak z roku na rok ślub humanistyczny cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak ze względu na brak ograniczeń. Ślub humanistyczny może wziąć praktycznie każdy. Przede wszystkim wszyscy, którzy nie są zwolennikami ślubu kościelnego czy cywilnego i uważają, że są one zbyt oficjalne.

Zalety i wady ślubu humanistycznego

Wiele par nie wie co to jest ślub humanistyczny, dlatego przed wyborem tej ceremonii, warto rozważyć wszystkie argumenty za oraz przeciw. Ślub humanistyczny, choć daje narzeczonym ogromną swobodę, to z pewnością nie spełni oczekiwań każdej pary. Jakie są wady i zalety ślubów humanistycznych?

Zalety ślubu humanistycznego:

  • Ślub humanistyczny może się odbyć gdziekolwiek chcemy (nie musi spełniać żadnych warunków, tak jak podczas ślubu cywilnego w plenerze).
  • Wybieramy sami kto udziela ślubu: może to być przyjaciel, członek rodziny lub wynajęty mówca – mistrz ceremonii.
  • Wybieramy sobie datę według naszych preferencji. Można wziąć ślub o dowolnej porze dnia i tygodnia.
  • Możemy stworzyć własne przemówienie/przysięgę ślubną.
  • Decydujemy o wszystkim sami: oprawa muzyczna, kształt ceremonii, dekoracje, czas trwania takiej uroczystości. 

Wady ślubu humanistycznego:

  • Ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej.
  • Tylko osoba pełnoletnia może zawrzeć ślub humanistyczny. W przypadku sytuacji wyjątkowych lub za zgodą opiekunów prawnych za mąż wyjść może również kobieta, która ukończyła 16 lat.
  • Ślub humanistyczny wiąże się z wyborem miejsca, w którym odbędzie się ceremonia.
  • Organizacja ceremonii w wymarzonym miejscu bardzo często wymaga dużych nakładów pracy.
  • Planując ślub humanistyczny w plenerze powinniśmy mieć plan awaryjny na wypadek złej pogody.
  • Zaaranżowanie przestrzeni to niekiedy dodatkowy koszt.

Pamiętaj:

  • Ślub kościelny także nie ma mocy prawnej, natomiast od ponad 20 lat w Polsce można wziąć ślub konkordatowy, czyli łączymy ślub cywilny z kościelnym.
  • Ślubu humanistycznego nie mogą wziąć osoby spokrewnione ze sobą w linii prostej.
  • Ślub humanistyczny nie zostanie udzielony osobie ubezwłasnowolnionej lub niebędącej w pełni władz umysłowych lub pozostającej w innym związku małżeńskim.
  • Ślubu humanistycznego nie mogą wziąć osoby spokrewnione ze sobą w linii prostej.
  • Ślub humanistyczny nie zostanie udzielony osobie ubezwłasnowolnionej lub niebędącej w pełni władz umysłowych lub pozostającej w innym związku małżeńskim.

Dokumenty do ślubu konkordatowego należy zacząć gromadzić nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed planowanym terminem uroczystości. Dokumenty do ślubu konkordatowego. Formalności, które musicie spełnić

Ślub humanistyczny - jak wygląda przysięga i gdzie go zorganizować?

Ze względu na to, że ślub humanistyczny ma charakter indywidualny, wybór miejsca uroczystości zależy od młodej pary. To właśnie olbrzymia swoboda związana z wyborem miejsca ceremonii jawi się narzeczonym jako atut ślubu humanistycznego. Na konkretną lokalizację zgody nie muszą udzielać ani urzędnicy, ani duchowni. Dzięki temu para planująca ślub może samodzielnie podjąć tę niezwykle istotną decyzję. Niektórzy mistrzowie ceremonii mogą pomóc w organizacji ślubu i wesela. Śluby takie możemy zorganizować gdzie tylko chcemy; przykładowe lokalizacje to:

  • plener na łące - coś dla wielbicieli stylu boho lub rustykalnego.
  • ślub na plaży - romantyczny pejzaż, dzięki któremu nie potrzebujemy wielu dekoracji,
  • ślub w górach - jest to idealne rozwiązanie, jeśli młodzi są miłośnikami górskich wojaży.
  • ślub w lesie, jeśli jesteśmy wielbicielami natury lub bliski jest nam klimat boho i rustykalny.
  • ślub w ogrodzie przy domu rodzinnym - jeśli dysponujemy zadbanym ogrodem i jesteśmy szczególnie związani z miejscem, w którym się wychowywaliśmy.
  • ślub za granicą. 

Ślub humanistyczny - jak zorganizować tę ważną uroczystość? Wybierając miejsce warto brać pod uwagę nie tylko wymarzoną scenerię, ale też naszych gości i ich możliwości dostosowania się do warunków, jakie będą panowały w wybranym otoczeniu. Obecność ukochanych dziadków na ceremonii w górach niestety może okazać się niemożliwa, dlatego warto przemyśleć naszą decyzję. Organizacja ślubu humanistycznego powinna być w miarę możliwości zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach, dlatego wszystkie pomysły omawiamy z celebrantem – mistrzem ceremonii i razem tworzymy odpowiedni scenariusz uroczystości. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na kształt przysięgi w ślubie humanistycznym.

Najbardziej wzruszającym momentem podczas ślubu humanistycznego jest moment wypowiadania przysięgi małżeńskiej. W przypadku ceremonii humanistycznych polega on na wygłoszeniu samodzielnie przygotowanej treści, w której można przekazać swojej drugiej połówce wszystkie swoje uczucia, powiedzieć, co cenimy w partnerze/partnerce, czy też przytoczyć jakąś wspólną, romantyczną historię. Moment wypowiadania przysięgi to doskonała chwila do refleksji, opowiedzenia ciekawej anegdoty, ale także do złożenia deklaracji i podziękowań. 

Zobacz też: Panny młode opowiadają, co zmieniłyby w dniu ślubu. "Wszystko, poza panem młodym"

Więcej o: