Wiele młodych par decyduje się na zaproszenia w stylu boho, tak aby wszystko od A do Z było spójne z wybranym motywem. Niektórzy podejmują się samodzielnego wykonania zaproszeń - ręczne wypisanie kartek oraz ich przyozdobienie. Dzięki temu już na wstępnym etapie goście mogą spodziewać się, że wesele boho będzie różnić się od klasycznych uroczystości. Termin boho pochodzi od słowa "bohema"; określenia używanego na nazwanie społeczności artystów. Styl boho ma nawiązywać do artystycznego, letniego luzu, charakteryzującego się wykorzystaniem motywów folklorystycznych, cygańskich czy etnicznych. Dominują tu elementy dekoracji: koronki, naturalne sznurki, gipiury, szary papier, pióra, frędzle, wstążki, kolorowe kwiaty. Trudno sobie oczywiście wyobrazić ten styl bez klasycznej bieli i zieleni, jednak nie są to jedyne charakterystyczne dla tego stylu barwy. Króluje tam także złoto, miedź, szmaragd, kobalt oraz szafir, odcienie szarości czy burgund.
Styl boho przywodzi na myśl cyganerię oraz dzieci kwiaty, dlatego na takich zaproszeniach nie może zabraknąć kwiatowych wzorów. Ptasie pióra, podobnie jak kwiaty, są tym elementem, który w pierwszym momencie kojarzy się ze stylem boho. Kolorowe pióra i tak zwane łapacze snów są bardzo popularnym motywem umieszczanym na zaproszeniach na ślub w stylu boho. Motywy indiańskie umieszczone na zaproszeniu wprowadzają fantazyjny klimat, szczególnie, gdy są połączone z odpowiednio dobraną czcionką, papierem i dodatkami. Takie wzornictwo buduje ciepły, romantyczny, magiczny klimat ślubnej uroczystości.
Rustykalny to nic innego, jak wiejski, ale nie tylko. To, co rustykalne jest często postarzane, stylizowane i przepełnione romantyzmem. Rustykalne zaproszenia ślubne to przede wszystkim motyw kwiatów – zarówno tych bardziej swojskich, na przykład polnych, ale także bardziej egzotycznych i tropikalnych. To także wszechogarniająca zieleń – gałęzi, drobnych listków, na przykład eukaliptusa i ogromnych liści (np. monstery). Rustykalne zaproszenia na ślub mogą być utrzymane zarówno w duchu minimalistycznym – otrzymujemy wtedy delikatne, niezwykle romantyczne zaproszenia ślubne – jak i w duchu przepychu i bogactwa, pełnego kolorów i kształtów. Dużą rolę odgrywają w zaproszeniach rustykalnych zielenie, występujące w licznych odcieniach, czy to w towarzystwie kolorowych kwiatów, czy też jedynie kremowego bądź szarego tła. Rustykalnym zaproszeniom na wesele nie brakuje wcale elegancji. Nie są to przypadkowe zestawienia kolorów i grafik. Rustykalny motyw przewodni na weselu kojarzy się z beztroską, czasem spędzonym na wsi i połączeniem się na nowo z naturą.
Rustykalne zaproszenia weselne wykonane są z ekologicznego papieru. Dotyczy to także koperty. Zamiast wstążki przewiązane są specjalną opaską lub sznurkiem jutowym. Design zaproszeń to głównie motyw kwiatowy lub drewniane elementy ozdobne, np. serce umieszczone na środku zaproszenia z imionami młodej pary. Spójny motyw przewodni wesela wraz z inicjującymi go ekologicznymi zaproszeniami ślubnymi na pewno zaskoczą zaproszonych gości i zapadną na długo w ich pamięci.
Zaproszenia o gustownym charakterze. Eleganckie zaproszenia ślubne z minimalistycznymi akcentami w kolorze złota to kwintesencja klasyki. Dzięki swej prostocie są ponadczasowe i uniwersalne. Biel zwykle kojarzy nam się ze ślubem, ponieważ sugeruje niewinność i czystość przyszłych małżonków. Biała suknia i welon, ale także dekoracje i białe kwiaty – biel zdecydowanie króluje podczas uroczystości zaślubin, dopełniona niekiedy przez inne kolory. Dlatego też tak dobrym dodatkiem będą białe zaproszenia ślubne. Wyszukane liternictwo pokryte złotą farbą oraz prostokątny obrys wykorzystują pełnię obszaru, a jednocześnie nie dominują projektu. Całość dopełnia złota koperta, którą można zamknąć za pomocą lakowania. Tak przygotowane biało-złote zaproszenia zrobią na waszych gościach jeszcze większe wrażenie. Zaproszenia ślubne złote z dodatkiem bieli to połączenie ponadczasowe. Takie zaproszenia w eleganckim wydaniu to coś, na co powinny zdecydować się osoby organizujące eleganckie przyjęcia.
Jeżeli uwielbiacie styl rustykalny lub romantyczny w klimacie retro, do ozdobienia zaproszeń ślubnych DIY możecie wykorzystać ususzone kwiaty lub liście. Najtrwalszą metodą przymocowania roślin do zaproszenia, będzie zastosowanie kleju na gorąco. W przypadku nieco większych kwiatów można pokusić się o zastemplowanie ich pieczęcią lakową. Mogą być umieszczone bezpośrednio na karcie z treścią zaproszenia, ale też na kopercie. Warto zaznaczyć, że druga wersja jest bardziej trwała.
Zaproszenie w stylu boho z piórem, wstążką lub koronką to idealne połączenie ciekawego designu i praktycznej formy. Stosunkowo łatwo jest nabyć potrzebne nam dodatki - wystarczy udać się do pasmanterii, sklepu papierniczego lub zamówić ozdobne elementy przez Internet. Dość istotne dla powodzenia całego przedsięwzięcia jest jednak znalezienie ozdobnego papieru, którego duży wybór znajdziemy w dobrych sklepach papierniczych. Najtrwalszą metodą przymocowania dekoracji w stylu boho do zaproszenia, będzie zastosowanie kleju na gorąco. Ozdoby mogą być umieszczone bezpośrednio na zaproszeniu lub na kopercie.
Zobacz też: Ślub. Czym różni się ceremonia urzędowa od wyznaniowej?