Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatek osłonowy jedna z częścią Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, która ma na celu, choć częściowo zrekompensować Polakom w najgorszej sytuacji materialnej wzrost cen gazu, energii, żywności i usług. Pierwszy termin składania wniosków upłyną 31 stycznia. Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób, które się spóźniły, drugi termin naboru wciąż trwa.
Niecały miesiąc temu a dokładniej 14 lutego Ministerstwo klimatu i środowiska opublikowało filmik instruktażowy pokazujący jak w prawidłowy sposób wypełnić wniosek na dodatek osłonowy. Filmik ten trwa 12 minut. W tym czasie ukazywane są kolejne etapy jego wypełniania. Dzięki temu osoby chcące wykonać to samodzielnie w domu lub online mają na czym się wzorować, mając pewność, że nie popełniają błędu.
Warto również wiedzieć, że od 15 lutego 2022 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Zmianie uległo jedynie jedno słowo, lecz jest ono znaczące. W aktualizowanym wniosku nowym elementem jest zastąpienie słowa „wpisane" słowem „zgłoszone". Dzięki temu zabiegowi ustawodawca wyeliminował konieczność czekania na dokonanie wpisu zgłoszenia pieca węglowego do CEEB. Niestety może to trwać nawet 6 miesięcy. Według poprzednich przepisów oznaczało to, że aż do wpisania pieca do CEEB, nie można wypłacić podwyższonego dodatku osłonowego.
Jeżeli chcemy nasz wniosek wypełnić w formie tradycyjnej papierowej, możemy pobrać jego wzór z internetu. Jest on dostępny na stronie zus.pl w zakładce „Wniosek o dodatek osłonowy". Aby pobrać go w formie PDF, wystarczy zjechać na dół strony i kliknąć odpowiedni załączony plik.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina